אישה עומדת בין שתי אבנים ניצבות במדבר

הפארק לפיסול מדברי ע״ש עזרא אוריון - מוזיאון פתוח בהתהוות

הפארק לפיסול מדברי במצפה רמון (נקרא לעיתים גם גן הפסלים) הוא אחד הפארקים הראשונים מסוגו בעולם. הפארק הוקם בשנת 1962 ביוזמתו של האמן קוסו אלול, ובשיתוף אמנים מהארץ ומהעולם. בשנת 1986 יזם הפסל עזרא אוריון את חידוש הפארק ובעזרת קבוצה נוספת של אמנים הביא לפעימה שניה, שבסופה עומדים בפארק 22 פסלים מרתקים, עשויים דולומיט, אבן גיר, כורכר, בזלת ובטון.

הפארק סמוך מאד למצפה רמון, ובתוכו מתפתל שביל נוח להולכי רגל ולרוכבי אופניים. השביל הזה הוא חלק משביל ישראל לאופניים.

בשנת 2021 לקחה על עצמה קבוצת תושבים במצפה רמון להנגיש את סיפורו של הפארק, וכך יצא לדרך קורס המדריכים הרשמי של הפארק לפיסול מדברי בהובלתו של איצו רימר, שגם יצר את אחד הפסלים בפארק.

הביקור בפארק הוא חוויה לכל החושים. מחפשי ההשראה ימצאו בו את נופיו המרתקים של מכתש רמון ואת השקט, אוהבי בעלי חיים יפגשו את היעלים שמטיילים על המצוק, זוגות ימצאו פינות חמד לשיחה וקבוצות מטיילים יהנו מהיופי והעניין שהפסלים הגדולים יוצרים.

מדריכי הפארק

לפניכם רשימה של מדריכי הפארק לפיסול מדברי. לכל מדריך ייחוד משלו. בחרו את המדריכ/ה המתאימים לכם וצאו לחוויה בלתי נשכחת על שפת מכתש רמון.

אישה מדריכה במדבר ליד פסל

אילה דנון

אילה תיקח אתכם לחיבור המרתק בין האמנות להוויה המדברית הדרמטית העוטפת את הפארק הפיסולי. נחשף לסיפורם המסקרן של הפסלים הנצבים אל מול המכתש. היצירות הגדולות הניצבות מול עוצמת הטבע מזמנות אותנו להתבוננות פנימית אל תוך ההוויה האישית שלנו: נשלב בחווית הסיור שלנו הכרות עם חוכמת המזרח: נחשף לתורת הזן ונדבר על החשיבות של ה'אין' או ה 'כלום', ה- 'שקט' העוטף אותנו לחוזק הפנימי שלנו. ונחשף למושגים אמנותיים כמו: 'יופיו של הפגום' הוא ה'וו'אבי – סאבי' ועוד. כל אלה, בסיוע השקט המדברי והאמנות המתכתבת עימו הקיימים רק כאן מול מכתש רמון!

שלחו מייל | חייגו

 

מדריך במדבר

זיו סגל

זיו הוא מורה בכיר למיינדפולנס, זן ותהליכי התפתחות ושינוי ומדריך מוסמך לפארק הפיסול המדברי. זיו מציע סדנאות וסיורים ייחודיים ומרגשים בפארק במסגרתם מהווה כל פסל אמצעי ליצירת חוויות אישיות והתבוננות בחיים, בדרך שבה אנחנו מתנהלים בהם וביכולת שלנו להיות חופשיים, מאושרים ומחוברים לקול הפנימי שלנו. 

שלחו מייל | חייגו

אישה מתופפת על תוף מרים במדבר

לורי אורנשטיין

שלום, אני לורי. אני מוזיקאית שמחוברת למדבר, תושבת הנגב משנת 1982. 

ההדרכה שלי בפארק הפיסול המדברי היא בדגש של הקשר בין הפיסול לשפות אמנותיות הקשורות במוזיקה. נתחבר אל הפואטיות ולמקצב המדבר. נעבוד עם כלי נגינה אישיים שונים. יחד נעבור חוויות מיוחדות שיחברו אותנו אל הרגע ואל המדבר.

נפסע, נשיר, נזמזם ונשתוק. נלמד על הפסלים דרך חוויה, נהנה מהנוף דרך הצלילים. אפשר להתאים לכם את החוויה אליכם, כולל יצירה משותפת בטבע.

ההדרכה מתאימה למבוגרים ולמשפחות עם ילדים מגיל 10 ומעלה. לפרטים נוספים אפשר לדבר ולחשוב יחד.

משך ההדרכה: כשעה. הליכה בטבע.

את ההדרכה אפשר לקיים בעברית או באנגלית (שפת אם).

שלחו מייל | חייגו

מדריך עומד ליד פסל במדבר

גדעון גל

ב-37 השנים האחרונות אני מטייל וחוקר את העולם, על רבדיו וגווניו השונים.
אני אוהב טבע, אמנות, סיפורים אנושיים וכל מה ששזור ביניהם.
הביקור הראשון שלי בפארק הפסלים השאיר אותי מרוגש, מבולבל וסקרן, ומאז בכל ביקור בפארק אני לומד משהו חדש על הפסלים, המדבר ועל עצמי.
 
אני שמח לצאת לפארק בכל הזדמנות.
מזמין אתכם/ן להצטרף אליי, לחקור את הפסלים והנופים בפארק ובמכתש, לצפות ולגעת בעבודות האמנות, לגלות את הסיפורים שמאחורי גושי הסלע המסתוריים והאנשים המופלאים שיצרו אותם.
הסיורים מתקיימים בשעות הקסומות של הזריחה, השקיעה ולאור ירח מלא – בשעות הללו התאורה מושלמת למפגש חוויתי ומרגש עם הפסלים והמכתש שברקע.
חווית הביקור יכולה להתרכז בפן ההיסטורי, האמנותי או הרוחני של הפסלים, וכמובן גם בשכל שילוב בין השלושה.
 
ניתן לתאם סיורים לקבוצות של 5-20 משתתפים/ות.
הסיור מתאים לבני 16 ומעלה.

שלחו מייל | חייגו

אישה מדריכה במדבר

הדס מגיד

אוהבת טבע ואדם.

אני מחוברת למדבר ויוצאת לסיורים ומסעות בכל הזדמנות. את פארק הפיסול המדברי אני אוהבת במיוחד. זהו מקום של חיבור מיוחד אל הטבע באמצעות הפסלים המיוחדים שמפוזרים לאורך המצוק.

מוזמנים ליצור קשר ויחד נתכנן את הטיול שלכם בפארק הפיסול המדברי.

חייגו

אישה מחזיקה במגפון במדבר

רחל גלעד וולנר

אשת תרבות וקהילה. יזמת, מספרת סיפורים, פעילה חברתית.

בסיור המשותף בפארק הפיסול אספר לכם על פארק הפיסול במיוחד, וגם על מצפה רמון שלי – מקום מיוחד שלא רבים מכירים, עם רבדים וסיפורים מרגשים.

חייגו

מדריך במדבר מחזיק תמונה של אישה

יוסי גולדמן

מורה דרך מנוסה.

החיבור בין אדם לטבע בא לידי ביטוי בצורה נפלאה בפארק הפיסול המדברי, ובכך אתמקד בהדרכתי.

אקח אתכם אל הסיפורים של הפסלים ושל האמנים, ואחבר את פארק הפיסול למכתש רמון הפרוש תחתינו.

חייגו

אישה מחייכת עם כובע ומשקפי שמש

צליל איצ׳ר

"בראשית ברא אלוהים את השמיים ואת הארץ"

שמי צליל, בת 27, במקור מירושלים וכיום מתגוררת במצפה רמון. מתעניינת בקשר שבין אדם לסביבתו. במדבר בולטים במיוחד שני מוטיבים מרכזיים – האדמה תחת רגלינו והשמיים המקיפים אותה.
בסיור איתי אנסה לחבר בין שני העולמות האלו – פארק הפיסול "למטה" וגרמי השמיים "למעלה". כלומר, נסייר בין הפסלים השונים וגם נרים מבטנו אל על, אל מפת שמיי הלילה. מוזמנים להגיע לסיור בראש פילוסופי ומקורקע!

שלחו מייל | חייגו

מפת הפארק לפיסול מדברי

ידידי הפארק לפיסול מדברי

ידידי הפארק לפיסול מדברי הם איצו רימר, רותי גובזנסקי – מו״פ מדבר וים המלח, עזרי קידר – עמותת קשת, ערן שפי – החוויה המצפאית. ניתן ליצור קשר דרך אתר זה או דרך דף הפייסבוק.

משחק ניווט עצמאי בפארק לפיסול מדברי

פסל במדבר ואיור של אפליקציית ניווט בטלפון

ניתן לנווט בפארק לפיסול מדברי באמצעות אפליקציית Navigo.
האפליקציה כוללת מפה של הפארק, ובכל נקודה תקבלו מידע אודות הפסל אליו הגעתם, יחד עם חידות על הפסל ועל הטבע שמסביב.

פעילות מהנה, מגבשת ומלמדת לכל המשפחה.

דילוג לתוכן