השראה בימי קורונה במצפה רמון

רגעים של השראה ואביב ביתי

מחצבים של זיכרון במצפה רמון. תיאה פרידמן רגילה למרחבים, לטבע, לנגיעה בצמחים ובאדמה. בימים של בית, האמנית שבה מוצאת את הדברים האלה גם בסביבה הקרובה. קבלו שאיפה של השראה.

נדודים

אני יוצאת מגוף הבית אל נוף החצר.

האוויר המצפאי קריר ונקי כתמיד, מקיף אותי, חודר אל נחיריי.

הבוקר הזה יהיה שונה מקודמו, חדש ומרענן. התנועה בחצר הבית הנה ושוב, השינוי החד הזה שבין קרירות החוץ וחם הפנים- – -הלוואי ויכולתי לקרוא בקול כמו דון פדרו, תרנגולו של אביגדור דגן בספרו הטוב "בינת השיכווי"*. אבל תרנגולים אין כאן ברחוב בו אנו גרים ב"שכונה החדשה", שימיה אמנם פחות מימי חיי… אני מחייכת חיוך של בוקר (נותנת לו מקום בלווית הודייה על היש:). ונזכרת בבוקר אחר לפני מספר שבועות כשמעל ראשי חגו בחדווה ציפורית משגעת השרקרקים. כמותי – הם מגיעים לרגע לא ארוך. לעתים בונים השרקרקים קינים שבקירות אדמה רכה, מקומית. לרוב ימשיכו במעופם הלאה אל ארצות רחוקות.

השראה בימי קורונה במצפה רמון

בית

מאז היציאה אל חצר הבית היא חלק מדלת אמותינו*(1) שהצטמצמו עד מאוד.

מאז השרקרקים הרחיקו במעופם. מתי נוכל אנו לנדוד הלאה ממאת המטרים סביב ביתנו? לא נדע. כמעט ולא נותר אלא לברך על העיקר, הראשית והאחרית: זריחת השמש ומולד הירח. להודות על המזון ועל המים ועל האוויר הטוב של מצפה רמון.

השראה בימי קורונה במצפה רמון

התחדשות

לא הרחק מפתח הבית במדבר (בתחום מאת המטרים..) הפריחה עדיין חוגגת. מקור החסידה מסמן את השינויים שקורים סביבנו, גם בלעדינו.

סביב הים התיכון ועד מערב אסיה ננעצים בסדקי הקרקע מחוגיו המנוצים של מקור החסידה, טומנים פנימה את הזרעים לעתיד, מראה שתמיד מעלה בי חיוך ונחמה. החיוך – על זיכרון מימי הילדות: היינו נועצים בין סיבי הסוודר את מחוגי הזרע שטרם מצאו סדק קרקע מיוחל, ומתבוננים בתנועתם האיטית, הסיבובית על גופנו. והנחמה – הנה בכל שנה, בכל אביב – הם מממשיכים ונטמנים באדמה. מרחיבים את תפוצתם הצבעונית, צובעים את הנוף בעוד צורה וגוון. למרות נוכחותנו, ויחד עם קיומנו האנושי מפר השלווה, הטבע עקבי ומתחדש. האם נדע להתחדש כמותו, אחרי "עונת הקורונה" המשתקת עד אימה?

השראה בימי קורונה במצפה רמון

מיחזור

הזמן הזה הוא כשלעצמו זמן של שינויים רציפים. עלי הכותרת המרשימים של הצבעוני, הנורית והפרג אט אט נושרים מטה, מפנים את מקומם לפירות נושאי הזרע. היופי הססגוני מתחלף ביופי הפרי, המתמזג באדמת המדבר בימים של אובך על סף חג האביב. כי הוא, האביב, חוגג. לעצמו, את עצמו. ואם לא זכינו לחגוג אותו במלואו – אולי נחצוב פנימה לזיכרונות האביבים שחלפו מזמן, אך נטבעו בתוכנו.

השראה בימי קורונה במצפה רמון

השראה

ראו אותו – את הזוגן*(2): יש וימיו נספרים בשנים רבות! בענפיו טבעות שנתיות שיש והן יכולות להעיד על מעל מאתיים שנות חיים. אכן – צמח רב שנתי במלוא מובן המילה:) מנגנון קיומי – הישרדותי מאפשר לזוגן להמית חלק מגוף ענפיו, ולהישאר נסמך על מחצית גופו בשנים שחונות במיוחד. עם בוא שינוי לטובה, כמו עונת הגשמים המבורכת שקדמה לימי הקורונה, חוזר הזוגן למלוא אונו, ומצמיח ענפים חדשים, עלים בשרניים במופע זוגי משל מתכונן הוא לעלייה אל תיבת נוח. וכעת, הנה יעלה ויפרח ממש, בפריחה לבנה עדינה.

אולי כמותו נשכיל להמית מתוכנו את המיותר, לשמר את כוחנו עד לאחר ימי הסגר הללו, ואז – להתחדש ולהצמיח מתוכנו כוח חיים חדש ורענן, עשיר ביופי.

השראה בימי קורונה במצפה רמון

התבוננות

הטבע אינו נמצא רק בגבעות סביב. הוא ממש בכל פינה. בצדי מדרכות, בקו החומה ליד הבית. הוא נוכח, עקשן. וטוב שכך. בימים אלו, כשמבטנו מצטמצם למאת המטרים סביב הבית – אפשר לגלות את הנסים והנפלאות שיוצרות הנמלים, את הצמחים העשבוניים שלא נתלשו ממקומם מפאת גידולי שדה או גינון מסיבי של גינת נוי מאולפת. אפשר לצאת עם זכוכית מגדלת ולחקור את הנגלה. או עם המצלמה בפלאפון. או אפילו עם פנקס וכלי רישום. להתבונן בקיים, עם פליאה על היותו. כי באמת, כל שביב קיום הוא סוג של פלא.

אה, ורצוי בכל יום, ובימים של סגר בית במיוחד, למצוא פיסת אדמה להניח עליה את רגלינו לעשר דקות לפחות ולנשום פנימה את האוויר הטוב של מצפה רמון.

*1

"נצחון!" שב וקורא דון פדרו וכשהוא רואה אותי ליד החלון, הריהו מנתר מיד מהגדר ועף אלי. "הבוקר יפה הוא. יום יפה יש לנו". "כל יום דומה לקודמו, כולם דומים זה לזה" אני אומר לו… "לא לא " עומד הוא על דעתו " יום זה יפה מיום אתמול, ומחר יהיה יום יפה יותר מהיום…היום הזה יפה מיום אתמול מפני שהיום הזה עדיין הוא כאן, ויום אתמול איננו עוד"… ומה יהיה אם מחר לא אקום עוד ויישאו אותי פשוט רגליים בעד הפתח ויקברו אותי ויכסוני ברגבי עשב? …גם אז יהיה היום הזה יפה מאתמולו?" …"כן דוקטור, גם אז יהיה יום יפה. היום יהיה בלעדינו, אבל יום יפה".

בינת השכווי / אביגדור דגן, הוצאת עם עובד 1978, תרגום: צבי ארד.

*2 

בין סגולותיו של שיח הזוגן : משמש אצל הבדווים לטיפול בדלקות-עור, גירוד וגירוי, ובכאבי שיניים.

על פי מייק לבנה

שתפו חברים:

וואטסאפ
פייסבוק
פינטרסט
טוויטר
מייל
הדפס

עוד דברים שעשויים לעניין אותך

פסל מורכב מאבנים במדבר
בלוגרים מצפאים
זיו סגל

מדיטציית מיינדפולנס בפארק לפיסול מדברי, מצפה רמון

יש משהו מיוחד בפארק לפיסול מדברי. האמנים שהקימו כאן את פסלי האבן המיוחדים העניקו ערך מוסף למקום שגם כך הוא מיוחד בשל הנוף אליו הוא צופה. זיו סגל בוחר בפארק כמקום מושלם למדיטצייה, ונותן לכם כלים לשם כך. כתבה ראשונה מתוך סדרת כתבות.

קראו עוד »
מצפה רמון - השראה בימים של בדידות
בלוגרים מצפאים
זיו סגל

העצמה בעידן הבדידות – השראה מישוב מבודד

המציאות כופה עלינו ״בידוד״, אבל הבחירה בידינו להפכו ל"לבדות" מתמירה. בידוד – לבדות במצפה רמון יכולה ללמד אותנו משהו על הדרך לעשות זאת. זיו סגל בהסתכלות על הדברים מזוית אחרת וכמה טיפים מועילים מביתו במדבר.

קראו עוד »
פסל ליד מלון בראשית
בלוגרים מצפאים
זיו סגל

מיינדפולנס (והפסל) אל הירח

סמוך למלון בראשית, בפארק הפיסול המדברי, שוכן פסל ״אל הירח״. זיו סגל מחבר אותנו אליו ובוחן מושגים של זרימה, ניגודיות אור וצל, אשליה והארה. כתבה שניה בסדרה.

קראו עוד »
משפחה מטיילת בערוץ נחל מדברי. ילדים ואמא בגבם למצלמה, צועדים בואדי, רואים אותם מעט מטושטשים. מקדימה רואים שיח רותם פורח בפוקוס.
בלוגרים מצפאים
מערכת החוויה המצפאית

טיולים במצפה רמון – המדריך לאוהבי המדבר כולל טיפים

מצפה רמון ממוקמת על שפת מכתש רמון המרהיב. כל יציאה אל המדבר מזמנת חוויה והנאה. ארזנו לכם כאן מבחר טיולים במצפה רמון ובמכתש רמון, כולל מסלולים ונקודות עניין בדרך אל הישוב שהפך להיות בירת התיירות של הנגב.

קראו עוד »
שלושה ילדים על גל אבנים במדבר
בלוגרים מצפאים
מערכת החוויה המצפאית

מה יש לעשות עם ילדים במצפה רמון

מה יש לעשות עם ילדים במצפה רמון – שאלה פשוטה והתשובה פשוטה עוד יותר: טיולים, סדנאות אמנות, פעילות קרקס, יצירה בטבע, סיורי עקרבים, תצפיות כוכבים, סיורים חווייתיים ועוד.

קראו עוד »
 • אין תגובות עדיין
 • הוסף תגובה

  חופשה טובה מתחילה במלון טוב

  הנחות למזמינים באתר ישרוטל

  החוויה המצפאית גאה לייצר עבורכם

  תוכן איכותי מהמדבר באהבה עם כתבות, פודקאסטים, סרטונים והקלטות של אירועי מוזיקה מיוחדים.

  ספרו עלינו לכל אוהבי הטיולים, שוחרי הידע והתרבות.

  אנחנו זמינים גם ברשתות החברתיות.

  המשך גלישה נעימה ולהתראות במדבר.

  דילוג לתוכן