קיץ של כוכבים במצפה רמון

קיץ של כוכבים הוא אירוע שמתקיים בכל אוגוסט במצפה רמון. זהו זמן חג לכל חובבי האסטרונומיה במצפה רמון ובארץ כולה.

אירועי קיץ של כוכבים מציעים הפקות מיוחדות ושיתופי פעולה של כל גורמי התיירות במצפה רמון.

ניתן להנות מצפייה בכוכבים בחינם או בתשלום.

בדף זה אנו מרכזים את ההיצע הקשור בפעילויות קיץ של כוכבים על מנת לסייע לכם להתמצא במרחב ולהנות מצפייה מכוכבים בצורה המיטבית לפי צרכיכם.

קיץ של כוכבים 2022

שני אנשים צופים בכוכבים ואחד מהם מצביע לשמים

מה זה קיץ של כוכבים?

קיץ של כוכבים הוא פסטיבל של פעילויות צפיה בכוכבים בשלל אמצעים – מהעין הרגילה ועד לטלסקופים משוכללים. 

מצפה רמון היא מקום מושלם לצפיה בכוכבים ומכתש רמון הוגדר כשמורת אור כוכבים בשל גובהו, בידודו והשמים הנקיים שמעליו.

מה זאת שמורת אור כוכבים?

שמורת אור כוכבים היא שטח שמוגדר על ידי גופי טבע שונים בארץ ובעולם, ובו חלים חוקים ותקנות השומרות על שמים חשוכים, כך שכל מי שנמצא בתחום השמורה יוכל לצפות בכוכבים בצורה מיטבית.

הסיבות להכרזה זו הינן אקולוגיות, אסטרונומיות ותרבותיות.

בספטמבר 2017 הוכרז מכתש רמון על ידי הארגון האמריקני International Dark Sky Association IDA ובשיתוף רשות הטבע והגנים ומועצות מצפה רמון ורמת נגב, כשמורת אור כוכבים. החלטה זו קידמה את תיירות הצפייה בכוכבים במצפה רמון, ואת הפיכתה למוקד משיכה לאוהבי תחום האסטרונומיה.

איור של יעל וכוכבים

תצפיות כוכבים מודרכות

בטבע + ארץ האוהלים

מיזם 'ארץ האוהלים' בשיתוף חברת 'בטבע' מזמינים אתכם להנות מחוויה מדברת מרגשת ויוצאת דופן של תצפית כוכבים אסטרונומית באוהליהם של תושבי המדבר הבדואים.

החוויה הכוללת אירוח בדואי וארוחת ערב יחד עם תצפית כוכבים מקצועית! הפעילות תתקיים באופן מיוחד בימי חמישי במהלך אירועי 'קיץ של כוכבים' בסביבת מצפה רמון במתחמי קהילות הר הנגב.בואו להכיר מקרוב את אורח חייהם הייחודי של הבדואים ולהאזין לסיפורים מסביב למדורה, והכול תחת שמיים זרועים כוכבים כמו שאפשר לראות רק בלב המדבר!

 
תאריכים:
 • 28.7.2022
 • 4.8.2022
 • 11.8.2022
 • 18.8.2022
 • 25.8.2022
לפרטים ורכישת כרטיסים לחצו על התמונה

שאו מרום

במסגרת קיץ של כוכבים 2022 אנו מציעים הדרכות אסטרונומיה מקצועיות למשפחות ולקבוצות. ילדים קטנים זוכים להפעלות מקסימות ולהדרכה בגובה שלהם. מבוגרים מקבלים את הקסם של המדבר ושמיו ואם כל זה עוד לא מספיק, אנחנו גם מתמחים באסטרונומיה יהודית – נכון שזה נשמע קצת מוזר – אבל אחרי שתכירו אותנו תראו שזה תחום מרתק. לחצו על התמונה ואתם באתר הכרטיסים שלנו, לבחירת הפעילות שמתאימה בדיוק עבורכם. להתראות.

NegevLand - הדרכות אסטרונומיה

לכבוד אירוע קיץ של כוכבים הקמנו מתחם טלסקופים סמוך למצפה רמון, בחוות פנינה בנגב ובחוות כרמי הר הנגב.

בכל ערב תוכלו להנות מתצפית כוכבים נפלאה. שימו לב, למשתתפים תינתן אפשרות להשתתף בטיול אופניים מודרך של כשעה לנוער ובוגרים בעלות של 30 ש״ח למשתתף ועד 30 משתתפים בדבוקה. מתאים ליודעי רכיבה בלבד. לרכישת כרטיסים להדרכות לחצו על התמונה.

צפיה חופשית על מחצלת בשטח

רוצים להנות מצפיה בכוכבים במצפה רמון באירוע קיץ של כוכבים בלי לשלם?

אנחנו כאן כדי לעזור לכם לעשות את זה בצורה הכי טובה וכייפית שיש. 

הכינו ציוד מתאים

כדי לצפות בכוכבים בהנאה צריך להגיע עם הציוד המתאים. לא מדובר בטלסקופים משוכללים, אלא בדברים הרבה יותר יומיומיים.

 1. מחצלת – זה מה שהופך את החוויה לנעימה. קרקע המדבר אינה נעימה לשכיבה ממושכת, ולכן מחצלת תציל את המצב. אם אתם משפחה גדולה, תביאו שתיים..
 2. שמיכות – המדבר הגבוה קריר גם בקיץ. שכיבה ממושכת באויר הקריר יכולה להיות לא נעימה, וכירבול עם שמיכה טובה יעשה לכם חשק לשהות עוד ועוד תחת שמי כוכבים זוהרים.
 3. פנס אדום – אור של פנס רגיל פוגע בראיית הלילה ויוצר מתחים. לעומת זאת אם תביאו פנס שנורתו אדומה תשמרו על ראיית הלילה שלכם ותהנו מחוויה איכותית של צפיה בכוכבים.
 4. תרמוס שתיה חמה ונשנושים – לא צריך להסביר. התוספת המושלמת לכל חוויה בטבע, ובמיוחד בשעת לילה שבה הילדים יכולים להזכר שהם רעבים.
 5. כובעי צמר ובגדים חמים – אוגוסט יכול להפתיע אתכם בקרירותו, ולא יזיק שתהיה באוטו שקית עם בגדים חמים להצלת המצב.

 

בחרו את המקום

מי שלא מכיר את מרחב מצפה רמון ומכתש רמון עשוי לחפש זמן ממושך מקום לצפיה בכוכבים. על מנת לסייע לכם בכך, קבלו מספר אתרים מתאימים לפעילות זו. חשוב להחנות את הרכב במקום בטוח ולהתרחק מציר התנועה מרחק מספיק גדול כדי שרכבים שיבואו אחריכם לא יפריעו לראיית הלילה שלכם.

מכתש רמון

אזור החולות הצבעוניים

חונים בחניון החולות הצבעוניים – אבן – מים – רוח. לוקחים את הציוד ומתרחקים מהרכב לאזור חשוך. פורשים את המחצלת ונהנים.

ציר צבעי רמון

ציר צבעי רמון פונה צפונה מכביש 40 ולאורכו ניתן למצוא מקומות לחניית הרכב.

חניון נחל גוונים

כותבים בוויז חניון נחל גוונים. יש נסיעה של כרבע שעה בדרך עפר. חניון נחל גוונים יכול להכיל עשרות רכבים. מצאו לכם פינה שלווה ותהנו. למחרת אפשר להנות מטיול מעגלי להר סהרונים.

חניון נחל נקרות

נוסעים בכביש 40 בתוך מכתש רמון לכיוון אילת עד שמגיעים לפניה מערבה, שם תמצאו חניון עצום שמחולק לתת חניונים, עם מקום לקהל רחב.

 

אזור מצפה רמון

ציר מצפה הכוכבים

נוסעים ממצפה רמון לכיוון חוות האלפקות ומצפה הכוכבים. לאורך הדרך תוכלו למצוא מקומות לחנות את הרכבים.

אזור סוכה במדבר

ממשיכים ממצפה הכוכבים בדרך עפר לכיוון אתר סוכה במדבר. זהו אזור מצוין לחניה בצד עם הרבה מרחב לנוע ולהתרחק מהרכב.

פארק הפיסול המדברי

לכאן מומלץ להגיע ברגל ולא ברכב. זהו אזור רגיש וצריך לשמור עליו מכל משמר. פארק הפיסול המדברי הוא אתר מקסים שנמצא על שפת המצוק של מכתש רמון. רצוי להגיע מבעוד מועד, להפעיל פנסים, להזהר שלא להתקרב מידי למצוק, ולצפות בכוכבים בנחת.

 

כללי התנהגות באירועי קיץ של כוכבים

אירוע קיץ של כוכבים מושך אליו אלפי מטיילים וחובבי אסטרונומיה. זה מייצר עומס גדול על השטח, ועשוי לפגוע בהנאה של כל אחד מאיתנו. לכן, אם נקפיד על מספר כללי התנהגות פשוטים נרוויח כולנו מחוויה נעימה שנזכור לחיוב.

כבדו את האחרים

 • הקפידו לכבות את אורות הרכבים
 • אל תאירו עם פנסים צהובים למרחקים
 • שמרו על שקט ואל תפעילו מוזיקה

שמרו על הנקיון

אירועי קיץ של כוכבים מייצרים כמויות אדירות של לכלוך במכתש ובאזור מצפה רמון, ואנו, תושבי המקום, מתגייסים לימי נקיון על מנת להחזיר את השטח לקדמותו. אנא עזרו לנו להמנע ממצב זה.
הביאו עמכם שקיות זבל. אל תשאירו אחריכם לכלוך. כל נייר שנשאר בשטח מהווה סכנה לבעלי החיים שמגיעים אחריכם ואוכלים את האריזות. לצערנו רבו מקרי המוות של יעלים וחיות אחרות בגלל לכלוך שמטיילים השאירו אחריהם.

כבדו את השטח

 • חנו במקומות מתאימים בלבד
 • אל תקימו אוהל בשטח שאינו מתאים לכך
 • אל תרדו עם הרכב אל השטח ואל תשאירו סימני צמיגים שפוגעים במדבר
 • אל תפגעו בצומח או בחי
 • אל תבעירו מדורות, במקרה הצורך הביאו גזיות והדליקו רק במקומות מותרים
 • השאירו את השטח נקי לפחות כפי שפגשתם אותו בהגיעכם
 

הקפידו על כללי בטיחות

אירוע קיץ של כוכבים מתקיים מן הסתם בשעות החשכה. זהו זמן מקסים בו הלילה עוטף אותנו השמים זוהרים. עם זאת, זהו גם רגע שטומן בחובו סכנות, אם לא מקפידים על כללי זהירות, אז נא הקפידו על הכללים הבאים:

אל תרימו אבנים

מתחת לאבנים גדולות שוכנים עקרבים ויצורים אחרים. זהו ביתם. כבדו את זכותם ושמרו את האבנים במקומם. היה ואתם חייבים להרים אבן, עשו זאת בזהירות, והאירו עם פנס אדום במהלך הפעולה. בשום אופן אל תתנו לילדים להרים אבנים. זה עלול להיות מסוכן.

התרחקו ממכוניות

אל תפרשו מחצלת באזור של מכונית חונה. אל תתנו לילדים לשהות באזור של מכוניות ללא השגחה. אין לדעת מתי תזוז מכונית ולאן. תדרכו את הילדים להיות קרובים אליכם בזמן הצפיה בכוכבים, ולא להתרחק.

הצטיידו בערכת עזרה ראשונה

הביאו עמכם ערכה שמתאימה לצרכים המשפחתיים, כולל משחות, פלסתרים, כדורים וכו׳. בשעת לילה מאוחרת לא תמצאו בית מרקחת פתוח במצפה רמון.

מהי ראיית לילה

העין שלנו כוללת שתי מערכות ראייה הפועלות באיזון בהתאם לתנאי התאורה: 

א. מערכת לראיית יום (ראייה פוטופית) 

ב. מערכת לראיית לילה (ראייה סקוטופית)

 

ברשתית העין קיימים תאים הקולטים את האור. תאים אלה נקראים קולטנים והם אלה שמאפשרים את קיומו של חוש הראייה.

 

קיימים שני סוגי קולטנים

מדוכים – Cones 

 אחראים על ראיית היום. המדוכים פעילים בעיקר בעוצמת תאורה גבוהה. ריכוזם גבוה באזור הרשתית האחראי על ראייה מרכזית – הפובאה, והולך ופוחת ככל שמתקרבים אל היקף הרשתית. ברשתית אדם יש כשבעה מיליון מדוכים.

 המדוכים אחראים על ראיית הפרטים, על חדות הראייה, הראייה המרכזית, ראיית הצבעים. זאת משום שבתאורת יום חשוב לנו להיות מסוגלים לזהות פרטים וצבעים. 

 

קנים – rods 

אחראים על ראיית הלילה. הקנים פעילים בעיקר ברמות תאורה נמוכות. הם ממוקמים בעיקר בהיקף הרשתית ואחראים על היקף שדה הראיה ולא על ראיית הפרטים. ברשתית אדם יש כ 130 מיליון קנים.

עם זאת, חשוב לנו לזהות את המתרחש בסביבתנו באופן גס, כלומר להיות מסוגלים להשתמש בשדה ראייה רחב ולזהות בו תנועה וקווי מיתאר כלליים. 

ההסתגלות לאור ולחושך שונות זו מזו באופן ניכר. הסתגלות לאור היא מהירה מאוד, ולחושך אנו מתרגלים בצורה איטית (לוקח כ 40 דקות להגיע לראייה מקסימלית בתנאי חשכה).

רוצים שנחזור אליכם? השאירו פרטים

 ספרו מי אתם ונחבר אתכם לפעילויות מתאימות עבורכם.

טלסקופ מול שמי כוכבים
דילוג לתוכן