קיץ של כוכבים במצפה רמון 2024 - ריכוז מידע ושירות הזמנות

קיץ של כוכבים הוא אירוע שמתקיים בכל אוגוסט במצפה רמון. זהו זמן חג לכל חובבי האסטרונומיה במצפה רמון ובארץ כולה.

אירועי קיץ של כוכבים מציעים הפקות מיוחדות ושיתופי פעולה של כל גורמי התיירות במצפה רמון.

ניתן להנות מתצפית כוכבים בחינם או בתשלום.

בדף זה אנו מרכזים את ההיצע הקשור בפעילויות קיץ של כוכבים על מנת לסייע לכם להתמצא במרחב ולהנות מצפייה מכוכבים בצורה המיטבית לפי צרכיכם.

תצפיות כוכבים בשמורת אור כוכבים

תוכן הענינים

שני אנשים צופים בכוכבים ואחד מהם מצביע לשמים

מה זה קיץ של כוכבים?

קיץ של כוכבים הוא פסטיבל של פעילויות תצפית כוכבים במצפה רמון בשלל אמצעים – מהעין הרגילה ועד לטלסקופים משוכללים. 

מצפה רמון היא מקום מושלם לצפיה בכוכבים ומכתש רמון הוגדר כשמורת אור כוכבים בשל גובהו, בידודו והשמים הנקיים שמעליו.

מה זאת שמורת אור כוכבים?

שמורת אור כוכבים היא שטח שמוגדר על ידי גופי טבע שונים בארץ ובעולם, ובו חלים חוקים ותקנות השומרות על שמים חשוכים, כך שכל מי שנמצא בתחום השמורה יוכל לבצע תצפית כוכבים בצורה מיטבית.

הסיבות להכרזה זו הינן אקולוגיות, אסטרונומיות ותרבותיות.

בספטמבר 2017 הוכרז מכתש רמון על ידי הארגון האמריקני International Dark Sky Association IDA ובשיתוף רשות הטבע והגנים ומועצות מצפה רמון ורמת נגב, כשמורת אור כוכבים. החלטה זו קידמה את תיירות תצפיות הכוכבים במצפה רמון, ואת הפיכתה למוקד משיכה לאוהבי תחום האסטרונומיה.

איור של יעל וכוכבים

מידע שימושי

תצפית כוכבים חופשית על מחצלת בשטח

רוצים להנות מצפיה בכוכבים במצפה רמון באירוע קיץ של כוכבים בלי לשלם?

אנחנו כאן כדי לעזור לכם לעשות את זה בצורה הכי טובה וכייפית שיש. 

הכינו ציוד מתאים

כדי לבצע תצפיות כוכבים בהנאה צריך להגיע עם הציוד המתאים. לא מדובר בטלסקופים משוכללים, אלא בדברים הרבה יותר יומיומיים.

 1. מחצלת – זה מה שהופך את החוויה לנעימה. קרקע המדבר אינה נעימה לשכיבה ממושכת, ולכן מחצלת תציל את המצב. אם אתם משפחה גדולה, תביאו שתיים..
 2. פנס אדום – אור של פנס רגיל פוגע בראיית הלילה ויוצר מתחים. לעומת זאת אם תביאו פנס שנורתו אדומה תשמרו על ראיית הלילה שלכם ותהנו מחוויה איכותית של תצפית כוכבים.
 3. תרמוס שתיה חמה ונשנושים – התוספת המושלמת לכל חוויה בטבע, ובמיוחד בשעת לילה שבה הילדים יכולים להזכר שהם רעבים.
 4. כובעי צמר, שמיכות ובגדים חמים – גם הקיץ במדבר הגבוה יכול להפתיע אתכם בקרירותו, ולא יזיק שתהיה באוטו שקית עם בגדים חמים להצלת המצב. 30 מעלות ביום יגיעו בקלות ל 15 מעלות בלילה, ואם יש רוח, זה בכלל ירגיש קפוא. שלא תגידו שלא אמרנו לכם..

בחרו מקום לתצפית כוכבים במצפה רמון וסביבתה

מי שלא מכיר את מרחב מצפה רמון ומכתש רמון עשוי לחפש זמן ממושך מקום לצפיה בכוכבים. על מנת לסייע לכם בכך, קבלו מספר אתרים מתאימים לפעילות זו. חשוב להחנות את הרכב במקום בטוח ולהתרחק מציר התנועה מרחק מספיק גדול כדי שרכבים שיבואו אחריכם לא יפריעו לראיית הלילה שלכם.

מכתש רמון

אזור החולות הצבעוניים

חונים בחניון של אתר אבן רוח מים. לוקחים את הציוד ומתרחקים מהרכב לאזור חשוך. פורשים את המחצלת ונהנים.

ציר צבעי רמון

ציר צבעי רמון פונה צפונה מכביש 40 ולאורכו ניתן למצוא מקומות לחניית הרכב.

חניון נחל גוונים

כותבים בוויז חניון נחל גוונים. יש נסיעה של כרבע שעה בדרך עפר. חניון נחל גוונים יכול להכיל עשרות רכבים. מצאו לכם פינה שלווה ותהנו. למחרת אפשר להנות מטיול מעגלי להר סהרונים.

חניון נחל נקרות

נוסעים בכביש 40 בתוך מכתש רמון לכיוון אילת עד שמגיעים לפניה מערבה, שם תמצאו חניון עצום שמחולק לתת חניונים, עם מקום לקהל רחב.

המקומות הנ״ל נמצאים בווייז.

 

טלסקופ מכוון לשמיים זרועי כוכבים

תצפיות כוכבים בהיקף מצפה רמון

חניון חוות האלפקות

נוסעים ממצפה רמון לכיוון חוות האלפקות וחונים בחניון הרחב של החווה. זהו מקום נוח לחניה, אך סמוך יחסית למצפה רמון ולהילת האור שלה, אז אם אין החשכה של מצפה רמון ואתם יכולים לנסוע למקום קצת יותר ״פראי״ מומלץ להמשיך להמלצות הבאות.

חורשת בית ספר שדה הר הנגב

נוסעים לכיוון בית ספר שדה הר הנגב וחונים מעט לפני השער שלו. משמאל יש חורשה בה אפשר להקים אוהל, לסור כמה מטרים הרחק מהחורשה ולהביט אל השמים הפתוחים.
לגבי החניה – אפשר לחנות על הכביש עצמו או לרדת עם הרכב למטה לחורשה בזהירות. הקפידו על נקיון ובטיחות אש. במקום מתקיימת פעילות רציפה של מוסדות החינוך של מצפה רמון. בבקשה כבדו את החורשה.

אזור סוכה במדבר

ממשיכים ממצפה הכוכבים בדרך עפר לכיוון אתר סוכה במדבר. זהו אזור מצוין לחניה בצד עם הרבה מרחב לנוע ולהתרחק מהרכב.

שימו לב! אל תחנו ליד החורשה שבקרבת מצפה הכוכבים. יש שם חיישנים שמזהים את הרכבים החונים וגורמים לרמקולים חבויים להשמיע הזהרות בקולות קצת מפחידים.. אז פשוט התקדמו עם הרכבים לתוך המדבר הרחק מהחורשה.

פארק הפיסול המדברי

לכאן מומלץ להגיע ברגל ולא ברכב. זהו אזור רגיש וצריך לשמור עליו מכל משמר. פארק הפיסול המדברי הוא אתר מקסים שנמצא על שפת המצוק של מכתש רמון. רצוי להגיע מבעוד מועד, להפעיל פנסים, להזהר שלא להתקרב מידי למצוק, ולצפות בכוכבים בנחת.

כללי התנהגות באירועי קיץ של כוכבים

אירוע קיץ של כוכבים מושך אליו אלפי מטיילים וחובבי אסטרונומיה. זה מייצר עומס גדול על השטח, ועשוי לפגוע בהנאה של כל אחד מאיתנו. לכן, אם נקפיד על מספר כללי התנהגות פשוטים נרוויח כולנו מחוויה נעימה שנזכור לחיוב.

כבדו את האחרים

 • הקפידו לכבות את אורות הרכבים
 • אל תאירו עם פנסים צהובים למרחקים
 • שמרו על שקט ואל תפעילו מוזיקה

שמרו על הנקיון

אירועי קיץ של כוכבים מייצרים כמויות אדירות של לכלוך במכתש ובאזור מצפה רמון, ואנו, תושבי המקום, מתגייסים לימי נקיון על מנת להחזיר את השטח לקדמותו. אנא עזרו לנו להמנע ממצב זה.
הביאו עמכם שקיות זבל. אל תשאירו אחריכם לכלוך. כל נייר שנשאר בשטח מהווה סכנה לבעלי החיים שמגיעים אחריכם ואוכלים את האריזות. לצערנו רבו מקרי המוות של יעלים וחיות אחרות בגלל לכלוך שמטיילים השאירו אחריהם.

כבדו את השטח

 • חנו במקומות מתאימים בלבד
 • אל תקימו אוהל בשטח שאינו מתאים לכך
 • אל תרדו עם הרכב אל השטח ואל תשאירו סימני צמיגים שפוגעים במדבר
 • אל תפגעו בצומח או בחי
 • אל תבעירו מדורות, במקרה הצורך הביאו גזיות והדליקו רק במקומות מותרים
 • השאירו את השטח נקי לפחות כפי שפגשתם אותו בהגיעכם
 

הקפידו על כללי בטיחות

אירוע קיץ של כוכבים מתקיים מן הסתם בשעות החשכה. זהו זמן מקסים בו הלילה עוטף אותנו השמים זוהרים. עם זאת, זהו גם רגע שטומן בחובו סכנות, אם לא מקפידים על כללי זהירות, אז נא הקפידו על הכללים הבאים:

אל תרימו אבנים

מתחת לאבנים גדולות שוכנים עקרבים ויצורים אחרים. זהו ביתם. כבדו את זכותם ושמרו את האבנים במקומם. היה ואתם חייבים להרים אבן, עשו זאת בזהירות, והאירו עם פנס אדום במהלך הפעולה. בשום אופן אל תתנו לילדים להרים אבנים. זה עלול להיות מסוכן.

התרחקו ממכוניות

אל תפרשו מחצלת באזור של מכונית חונה. אל תתנו לילדים לשהות באזור של מכוניות ללא השגחה. אין לדעת מתי תזוז מכונית ולאן. תדרכו את הילדים להיות קרובים אליכם בזמן הצפיה בכוכבים, ולא להתרחק.

הצטיידו בערכת עזרה ראשונה

הביאו עמכם ערכה שמתאימה לצרכים המשפחתיים, כולל משחות, פלסתרים, כדורים וכו׳. בשעת לילה מאוחרת לא תמצאו בית מרקחת פתוח במצפה רמון.

טלסקופ מכוון לשמיים זרועי כוכבים

מהי ראיית לילה ולמה זה חשוב

לפני שאתם מגיעים לתצפית כוכבים במצפה רמון או בכל מקום אחר, חשוב להבין מהי ראיית לילה. זה יעזור לכם להערך יותר טוב, וגם ילמד אתכם איך לנהוג בזמן התצפית עצמה. ככל שתשמרו מפני חשיפה לאור, כך תהנו יותר מתצפית הכוכבים. מומלץ להסביר את הקטע הבא למי שבא איתכם, אפשר לנצל את זמן הנסיעה למצפה רמון לשם כך.

העין שלנו כוללת שתי מערכות ראייה הפועלות באיזון בהתאם לתנאי התאורה: 

א. מערכת לראיית יום (ראייה פוטופית) 

ב. מערכת לראיית לילה (ראייה סקוטופית)

 

ברשתית העין יש תאים הקולטים את האור. תאים אלה נקראים קולטנים והם אלה שמאפשרים את קיומו של חוש הראייה.

 

קיימים שני סוגי קולטנים:

מדוכים – Cones 

 אחראים על ראיית היום. המדוכים פעילים בעיקר בעוצמת תאורה גבוהה. ריכוזם גבוה באזור הרשתית האחראי על ראייה מרכזית – הפובאה, והולך ופוחת ככל שמתקרבים אל היקף הרשתית. ברשתית אדם יש כשבעה מיליון מדוכים.

 המדוכים אחראים על ראיית הפרטים, על חדות הראייה, הראייה המרכזית, ראיית הצבעים. זאת משום שבתאורת יום חשוב לנו להיות מסוגלים לזהות פרטים וצבעים. 

 

קנים – rods 

אחראים על ראיית הלילה. הקנים פעילים בעיקר ברמות תאורה נמוכות. הם ממוקמים בעיקר בהיקף הרשתית ואחראים על היקף שדה הראיה ולא על ראיית הפרטים. ברשתית אדם יש כ 130 מיליון קנים.

עם זאת, חשוב לנו לזהות את המתרחש בסביבתנו באופן גס, כלומר להיות מסוגלים להשתמש בשדה ראייה רחב ולזהות בו תנועה וקווי מיתאר כלליים. 

ההסתגלות לאור ולחושך שונות זו מזו באופן ניכר. הסתגלות לאור היא מהירה מאוד, ולחושך אנו מתרגלים בצורה איטית (לוקח כ 40 דקות להגיע לראייה מקסימלית בתנאי חשכה).

דילוג לתוכן