הכביש במכתש רמון - מהו סוד החוויה המצפאית

סוד החוויה המצפאית

לכל אחת ואחד מאיתנו יש את הרגע הזה, בדרך למצפה רמון, בו אנחנו מרגישים שמשהו בתוכנו נרגע, משתנה, נפתח. לכל אחד ואחת מאיתנו, יש את הרגע הזה, ביציאה ממצפה רמון, שמיצר געגוע, תשוקה להישאר, רצון לחזור. ואז אנחנו, כל אחד על פי מגוריו, דרכו, עיסוקיו ועתותיו, באים והולכים, נשארים ועוזבים. מהו סוד החוויה המצפאית? מה קורה ומתקיים במצפה רמון שגורם לנו להרגיש משהו שלא הרגשנו בשום מקום אחר? רבים מאיתנו עמוסי טיולים וחוויות עולמיות וממשיכים להעמיס אותן. רבים מאיתנו מטיילי שטח ועומק, רוח ושבילים, ובכל זאת גרים ו/או חוזרים לבקר במצפה רמון | מאת זיו סגל

האם זה חשוב לפענח את סוד החוויה המצפאית? אולי עדיף להשאיר אותה ככה, מעורפלת, נישאת על חולות המדבר, מתעצבת עם עונות השנה, כמשהו שלוקח אותנו למקום לא מוגדר בהווייתנו ובעולם?

אני מרגיש שאני רוצה לפענח את זה או לפחות לחקור וללמוד. לדעת עוד. אם זה משהו שכל כך טוב לי ולסובבי, אולי אני יכול להעמיק ולהרחיב את הטוב הזה, ללמוד ולהתפתח. ואולי גם אתם שמגיעים למצפה רמון כאורחים לפרק זמן, תרצו לעשות עוד כמה דברים בחיים עם החוויה. לתת לה נוכחות ומעמד קבוע בעולמכם. ובייחוד, למי מכם שעוד לא ביקר במצפה רמון, או רק חלף בה בדרך מכאן לשם, ארמוז לכם שכדאי לעצור ולהישאר.

אז אני מתחיל היום את בלוג "סוד החוויה המצפאית" שלי ובאמצעותו ננסה לחקור, להבין, להעמיק ולהרחיב את מה שמצפה רמון מאפשרת לנו. מוזמנים לשלוח לי הגיגים ומחשבות למייל שלמטה…

לפני שאתחיל, אציע לכם תרגיל.

בפעם הבאה שאתם נוסעים למצפה רמון, שימו לפניכם את השאלה: מהו סוד החוויה המצפאית שלי? כשאני אומר שימו לפניכם את השאלה זה אומר שתכתבו אותה על פתק ותדביקו על הדש – בורד במכונית, זה אומר שתעשו לעצמכם תזכורות בסמאטרפון, או כל אמצעי אחר שיאפשר לכם להישאר בשאלה. ואז, מהנקודה בדרך שאתם מרגישים שמשהו משתנה תתחילו לשים לב. לשים לב לרגשות שעולים. לשים לב לתחושת גוף, לקלט החושים ולמחשבות. ומדי פעם לכתוב אותם על דף. מציע לכם אפילו לקנות מחברת שתכתבו עליה "החוויה המצפאית שלי" והיא תשמש ככלי עזר לעיבוד החוויה. בסוף היום, או ברגע של אתנחתא, תסתכלו על מה שכתבתם (וחשוב לכתוב כל מה שעולה) ותמרקרו נקודות שנראות לכן מעניינות, חדשות, חשובות, מפתיעות, מסקרנות. הן יהיו עבורכם נקודת התחלה ואני אמשיך אתכם את התרגיל בפעם הבאה (אה כן אני גם מורה מיינדפולנס וכתיבה אז תרגול אישי זה לב העניין…).

אז מה הם תבליני החוויה המצפאית בשבילי?

היום, מרכז החוויה שלי הוא הבית ובייחוד הגינה המוריקה אל פני צהוב המדבר. במרחב הזה של הגינה, על שני אזורי השמש – צל שלה, על שקיעותיה הכתומות, על הרוחות וזעף הגשם בחורף, אני יכול לשהות ולבהות שעות. אבל מכיוון שרק התחלנו כאן מסע משותף, ורק מעטים מכם היו, נכון להיום, אורחים בביתי, נתחיל את המסע מההתחלה. וההתחלה היא הדרך למצפה רמון.

הדרך למצפה רמון

לכל אחד יש את הנקודה שבה מתחילה עבורו הדרך למצפה רמון. לפני עשר שנים, כשיצאתי למסע דרומה כהחלטת חיים, וכמי שעד אז הדרך המשמעותית עבורו היתה לבן גוריון ומשם לעולם הגדול, הדרך למצפה רמון התחילה עבורי בפניה שמאלה לעוקף באר שבע, עם השלט הראשון שמצביע לכיוון מצפה רמון. זה היה קו ההפרדה בין המולת חיי המרכז, עולם השווקים הפיננסים וההוראה האקדמית בו אני עוסק, לבין השקט. הנה מירקרתי לעצמי משהו. מצפה רמון – קו הפרדה בין המולה לשקט. עם השנים והתרבות הנסיעות, וכן, גם קצת עיפות הנסיעות, הדרך למצפה רמון מתחילה עבורי כתענוג רק מהפניה ימינה בצומת חלוקים, כששדה בוקר ואחריה המכתש מתגלים. כבר מזמן חילקתי לעצמי את הכביש למקטעים, זה עוזר לי להכיל את הנסיעה. זה המקטע האחרון והמהנה ביותר, ביחוד עם אתם נוסעים בו לעת שקיעה.

בחלק הדרך הזה, מצומת חלוקים ועד לכיכר החדשה שבנו בכניסה למצפה רמון, אם תרצו כיכר שמפרידה בין חיים למוות שכן שמאלה ממנה שוכן בית הקברות וימינה ממנה רובע דרכי הבשמים (והנה עוד מרקור לעצמי..) הנשמה עוברת התמרה. הווית היום יום משתחררת אל תוך המדבר הגדול והמכיל, ושלווה המתמזגת עם הנוף פורצת פנימה. החיבור בין הנוף, לתחושת הנסיעה ולמוסיקה המתנגנת מעביר אותנו בין עולמות קיום.

הדרך הזו מציעה גם כמה נקודות עצירה, לשתיית קפה, לאכילה, לקניית יין וצמחים. הן נותנות תתי מקטעים נוספים לנוסעים תדיר. למבקרים מזדמנים, הן הזדמנות לעצור, להאט עוד יותר, להתחיל לחוש את האנשים, את מגדלי הענבים ומוכרי היין, את המוכרים בנקודות הקפה, את מזג האוויר, את השקט.

וכך נוסעים, עוברים את מתחם כלא רמון ושמחים שהוא לא רלבטי לנו, את בה"ד 1 והמטעים שלפניו, מגדל המים של מצפה רמון מסמן לנו שכבר הגענו ומגיעים לכיכר הכניסה לעיר. ההמשך ממנה תלוי במטרת נסיעתכם. אני פונה ימינה. אם הגעתי בצהריים אז אוכל משהו במסעדות הרובע, מיצר עוד שעה קלה של חווית טיול וחוץ וממשיך לביתי.

בנסיעה ממצפה רמון למרכז, קטע הכביש הזה, שמכיכר הכניסה ליישוב לצומת חלוקים הופך להיות קטע הפרידה. וההבטחה לעצמנו שהיא תהיה קצרה, כל אחד על פי חייו ואפשרויותיו.

אז כביש 40, מצומת חלוקים לכיכר הכניסה למצפה רמון ולכיוון השני, הוא הדלת המסתובבת של החוויה המצפאית וממנה נמשיך. כדאי לכם לקחת את הדברים האלו ולהשתמש בהם לטובת חקירת וגילוי החוויה שלכם.

נמשיך מהכיכר בפעם הבאה,

זיו

 

לעמוד של זיו סגל באתר והזמנת סדנאות מיינדפולנס

שתפו חברים:

וואטסאפ
פייסבוק
פינטרסט
טוויטר
מייל
הדפס

עוד דברים שעשויים לעניין אותך

אישה מצלמת על רקע נוף מדברי של הר גמל במצפה רמון
בלוגרים מצפאים
סיון פרס

כך תשפרו את התמונות שלכם: 5 טיפים לצילום

אתם עומדים מול הנוף המפעים של מכתש רמון, וכמובן שיש את הצורך להוציא את הטלפון ולצלם. אולי אפילו הבאתם איתכם מצלמה טובה לכבוד הטיול במדבר הגבוה. אבל איך אפשר לתרגם את מה שרואים בעין לצילום טוב? הנה כמה טיפים מאת הצלמת סיון פרס.

קראו עוד »
מאהל קמפינג במכתש רמון עם כוכבים וטלסקופ
המלצות לתייר
מערכת החוויה המצפאית

קמפינג במצפה רמון, כולל גלמפינג – המדריך השלם

קמפינג – להיות הכי קרוב אל הטבע. אוהל, שק שינה, מדורה וכוכבים. הדרך הזולה לטייל. הדרך הטובה עבור רבים מאוהבי השטח. ואם אתם אוהבי שטח אבל קצת יותר מפונקים, לא חייבים לקחת צימר. בשביל זה המציאו את הגלמפינג. כל המידע על לינה תחת כיפת השמים במצפה רמון ובהר הנגב.

קראו עוד »
סובב מכתש רמון - יציאה ממצפה רמון
בוטניקה
מערכת החוויה המצפאית

סובב רמון – מסלול היום הראשון – ממצפה רמון אל חניון נחל ניצנה

מסלול סובב רמון הוא מיזם שנועד לאפשר למטיילים לחוות את נופי מכתש רמון מכל צדדיו בשמונה ימי טיול. בסדרת כתבות נסקור את המסלול הזה מכל היבטיו, ונשלב מידע בוטני, זואולוגי, ארכיאולוגי וגיאולוגי. המדבר מזמין אתכם למסע מופלא לכל המשפחה.

קראו עוד »
יורם טהר לב במצפה רמון
בלוגרים מצפאים
ערן שפי

יורם טהרלב במצפה רמון – אבא אל תלך

לאחר ציפיה ארוכה הסתיים השיפוץ בספריית מצפה רמון ובהתרגשות נכנס הקהל להאזין לסופר הראשון שמגיע לחנוך את המדפים החדשים – יורם טהרלב. זה היה ערב מלא הומור וזמר. ערן שפי היה שם לספר לכם את נקודת השקפתו על המופע של אחד מותיקי הפזמונאים הישראלים.

קראו עוד »
לחיות במצפה רמון - ארי שומרון על שפת מכתש רמון
בלוגרים מצפאים
ארי שומרון

לחיות במצפה רמון

זה התחיל רחוק מכאן – אי שם בארגנטינה. הזוג ורד וארי שומרון הלכו לטיפול זוגי. הרקע: האם לעבור לגור במצפה רמון בארץ ישראל. כך פותח ארי שומרון את הבלוג שלו באתר החוויה המצפאית. אנחנו בטוחים שזה יהיה מסע מופלא, כי ארי, בין יתר כשרונותיו, הוא מספר סיפורים מרתק.

קראו עוד »
 • אין תגובות עדיין
 • הוסף תגובה

  חופשה טובה מתחילה במלון טוב

  הנחות למזמינים באתר ישרוטל

  החוויה המצפאית גאה לייצר עבורכם

  תוכן איכותי מהמדבר באהבה עם כתבות, פודקאסטים, סרטונים והקלטות של אירועי מוזיקה מיוחדים.

  ספרו עלינו לכל אוהבי הטיולים, שוחרי הידע והתרבות.

  אנחנו זמינים גם ברשתות החברתיות.

  המשך גלישה נעימה ולהתראות במדבר.

  דילוג לתוכן