מערה באזור מצפה רמון - בועז לנגפורד

מערות באזור מצפה רמון? יש דבר כזה!

כשמדברים על מערה במדבר מיד אנחנו מדמיינים את המערות המפורסמות במדבר יהודה. אך האם יש מערות בנגב בכלל ובאזור מצפה רמון בפרט? בועז לנגפורד מאיר לנו עם פנס על הנושא.

איננו יודעים בדיוק כמה מערות יש בישראל, בעיקר מכיוון שבכל שבוע מתגלות מערות חדשות ויתכן שמספר המערות שטרם התגלו גדול יותר מאלו המוכרות. ברחבי הנגב מוכרות כיום עשרות רבות של מערות טבעיות, מהן כמה מהארוכות ביותר בארץ. כך מופיעות, דווקא בנגב, מערות באורך של עד 1400 מ' ובתוכן תופעות מרתקות.

בחורף 2007 הצטרפתי אל צוות המרכז לחקר מערות למיפוי מערה בהר הנגב. על המערה, הנמצאת בקירו הדרומי של מכתש רמון, סמוך לשן רמון, שמעתי כבר שנה קודם לאחר תאונה טראגית בה נפל מטייל שהגיע למקום ונפגע קשות. סיפור זה אומנם פרסם את המערה אך מאידך היה קשה למצוא מי שימסור מידע ספציפי שיכוון אל המקום, זאת בעיקר מחשש שמא יחזור המקרה על עצמו.

כשהושג לבסוף המידע הגענו למקום על מנת למפות את המערה ולתעדה. בזמן הגעתנו לסביבת הפתח החל לרדת גשם והועלתה הצעה כי בזמן עבודת המיפוי נניח את הציוד במחסה סלע בולט, בסביבת המערה. בהגעה אל אותו מחסה סלע הסתבר כי זה מוביל למערה של ממש. מיד הצטיידנו בפנסים והזחילה החלה.

בחלק מהמעברים שבמערה היה צריך להסיט עפר על מנת לעבור, אך לבסוף משהצלחנו להזדחל בכל המעברים הבנו שבעצם גילינו מערה חדשה לאזור זה. עוד יותר התפלאנו שבחלקה הפנימי של המערה מצאנו, עומד באתרו, קנקן ענק בעל עיטור חבל בצווארו, המלא עד חציו בתבואה.

דוגמא נוספת למערות שהתפרסמו בהר הנגב הן שתי מערות אנכיות גדולות הפעורות בגדתו של נחל צין עליון. המערות פורסמו בסקר טבע ונוף שכתב מנחם מרקוס ובגיחה למקום בשנת 2006 התגלה, בעזרת רועה בדואית, בור נוסף, מרשים בהרבה מאלו המוכרים, הן בגודלו והן בהשתמרותו.

פתח מערה בנגב

מערות קרסטיות מוכרות אף במרחבי הנגב הדרומי ובהרי אילת. צירוף המידע הקיים יחד עם העובדה שבכל טיול בנגב ניתן לגלות מערות בלתי מוכרות, חושף את עוצמת התופעה.

מקרים אלו ממחישים היטב את אופן חשיפתן של מערות הנגב המתגלות באקראי, בדרך כלל על ידי מטיילים המבחינים בפתח המושך את העין. על אף גילויים בלתי סדורים אלו ידועות לנו היום מערות רבות בכל מרחבי הנגב.

מערות הנגב, בשונה מאלו שבאזורים הים תיכוניים, אינן מערות פעילות, במובן שהתפתחותן איננה קשורה לתנאים השוררים בשטח כיום. הן מאופיינות בחללים מעוגלים ושכיחות בהן תופעות של בליה מעוגלת הנראית ככיסים או כארובות הפעורות בתקרה ובקירות.

במרבית המקרים הן מורכבות מחלל פשוט במבנה של מחילה או חדר. בחלק מהמערות מופיעים משקעי מערות, ממש כמו גלריות הזקיפים והנטיפים המוכרות במערות החבל הים תיכוני.

רק לאחרונה תועדו שתי מערות עשירות בנטיפים. אחת במרכז הערבה ואחרת בחלקו הצפוני של הר הנגב. גילויים שכאלו חשובים ביותר, הן מהצד הנופי והן מהצד המחקרי, שכן משקעי המערות יכולים ללמוד על האקלים ששרר באזור בעבר.

משקעי מערות ייחודיים, בעלי צורה של עננים, התגלו במספר מערות באזור קמרי הנגב. אחת המפורסמות שבהן היא מערת אשכולות שנחשפה במהלך שיפוצו של כביש 40, מדרום למכתש רמון. המערה נפגעה רק בחלקה וחלל קטן ששרד ממנה נשמר עד היום לצד הכביש.

אם שמתם לב למערה בשטח, צלמו תמונת פתח עם הנוף שמסביבו, סמנו את המיקום במפה ועדכנו. אם ביקרתם בפנים ויש בידכם פרטים על החלל – הרי זה משובח. אשמח מאד להתעדכן בכל גילוי.

שתפו חברים:

שיתוף ב whatsapp
וואטסאפ
שיתוף ב facebook
פייסבוק
שיתוף ב pinterest
פינטרסט
שיתוף ב twitter
טוויטר
שיתוף ב email
מייל
שיתוף ב print
הדפס

עוד דברים שעשויים לעניין אותך

משחק כדורגל בין ילדים במצפה רמון 2020
בלוגרים מצפאים
ערן שפי

החוקרת שטלטלה את מצפה רמון

בשנים 2010 עד 2014 חקרה האנתרופולוגית דוקטור ריינה רעות בנדריהם את מערכות היחסים בין קהילות במצפה רמון. כשיצא המחקר לאור הוא חולל סערה ביישוב.
ערן שפי האזין לפודקאסט של ״המעבדה״, סיכם את הדברים והוסיף מחשבות משלו.

קרא עוד »
אישה מצלמת על רקע נוף מדברי של הר גמל במצפה רמון
בלוגרים מצפאים
סיון פרס

כך תשפרו את התמונות שלכם: 5 טיפים לצילום

אתם עומדים מול הנוף המפעים של מכתש רמון, וכמובן שיש את הצורך להוציא את הטלפון ולצלם. אולי אפילו הבאתם איתכם מצלמה טובה לכבוד הטיול במדבר הגבוה. אבל איך אפשר לתרגם את מה שרואים בעין לצילום טוב? הנה כמה טיפים מאת הצלמת סיון פרס.

קרא עוד »
הכביש במכתש רמון - מהו סוד החוויה המצפאית
בלוגרים מצפאים
זיו סגל

סוד החוויה המצפאית

לכל אחת ואחד מאיתנו יש את הרגע הזה, בדרך למצפה רמון, בו אנחנו מרגישים שמשהו בתוכנו נרגע, משתנה, נפתח.
לכל אחד ואחת מאיתנו, יש את הרגע הזה, ביציאה ממצפה רמון, שמיצר געגוע, תשוקה להישאר, רצון לחזור.
ואז אנחנו, כל אחד על פי מגוריו, דרכו, עיסוקיו ועתותיו, באים והולכים, נשארים ועוזבים.
מהו סוד החוויה המצפאית? מה קורה ומתקיים במצפה רמון שגורם לנו להרגיש משהו שלא הרגשנו בשום מקום אחר? רבים מאיתנו עמוסי טיולים וחוויות עולמיות וממשיכים להעמיס אותן. רבים מאיתנו מטיילי שטח ועומק, רוח ושבילים, ובכל זאת גרים ו/או חוזרים לבקר במצפה רמון | מאת זיו סגל

קרא עוד »
mood_bad
  • אין תגובות עדיין
  • הוסף תגובה
    דילוג לתוכן