פסל ליד מלון בראשית

מיינדפולנס (והפסל) אל הירח

סמוך למלון בראשית, בפארק הפיסול המדברי, שוכן פסל ״אל הירח״. זיו סגל מחבר אותנו אליו ובוחן מושגים של זרימה, ניגודיות אור וצל, אשליה והארה. כתבה שניה בסדרה.

הפסל ״אל הירח״ הוא אחד הפסלים השוכנים לגבולות מלון בראשית. פיסל אותו הפסל הקובני אוגוסטין קרדנס ומאפייניו הם השראת הטוטמים האפריקאים, סוריאליזם וזרימה. נראות הפסל וחווית הזרימה מושפעים מהאור והצל המשתקפים בו בשעות היום השונות. 

בזן בודהיזם, הירח מסמל את האמת ואת ההארה. האיור של בודהה מצביע אל הירח הוא מוקד להתבוננות וחקירה. הטבע האמיתי שלנו ושל הדברים משול לירח המכוסה בענן. כאשר הענן חולף, מתגלה אותו טבע אמיתי. ישנם ציורים העוסקים בהשתקפות הירח באגם כביטוי לכך שאנחנו טועים, מונח האשליה בפילוסופיה הבודהיטסית, אם אנחנו חושבים שהוא אכן נמצא איפה שהוא נראה. או שאולי הוא נמצא בעצם בכל מקום? בשום מקום? בתודעתנו? 

בודהא עצמו התייחס פעמים רבות לירח הבהיר שמאיר את הכל וכיוון לירח המלא של תקופת הסתיו. 

תרגול מיינדפולנס ״אל הירח״

ציוד מומלץ: כרית ישיבה או כיסא, מחברת ועיפרון, כובע, משקפי שמש ומים. 

את התרגול מומלץ לחוות יותר מפעם אחת, בשעות שונות של היום, עדיף זריחה , שקיעה וכמובן ליל ירח, ולחזור אליו בעונות שנה שונות ובמצבי רוח שונים. 

אתרו את הפסל בפארק וצעדו לכיוונו (כיוון מלון בראשית). עם הגעתכם אל הפסל הקדישו זמן לסקירה שלו, להבחנת זרימת הקווים והשתלבותה במגע האור והצל. שימו לב איזה מחשבות ורגשות הפסל מעורר בכם. (5-דקות)

בחרו נקודת ישיבה / תצפית נוחה על אחד הסלעים המקיפים את הפסל. שבו והמשיכו להתבונן בו. השאירו את העיניים פתוחות כשהעפעפיים רפויים. אפשרות נוספת היא לשרטט סקיצה של הפסל במחברת שלכם או לכתוב תיאור של הפסל במחברת. כך תחוו אותו גם בגוף וגם בתודעה. (5-15 דקות).

את המשך המדיטציה תוכלו להקליט לעצמכם מראש ולהשמיע בזמן התרגול או לזכור את עקרונותיה הכלליים. תרגול המדיטציה כולל מרכיב יסוד של מדיטציית נשימות שיחזור על עצמו בכל תרגול ומרכיב של התבוננות וחקירה הרלבנטיים לחוויית כל פסל בפארק.

חלק א׳: מדיטציית נשימות (7 דקות)

שבו בישיבת מדיטציה או בכל ישיבה נוחה אחרת במיקום שבחרתם. אם המיקום אינו נוח מסיבה כלשהי, בחרו מקום אחר. 

עצמו את העיניים בעדינות.

קחו ארבע נשימות עמוקות וארוכות. שאיפה עמוקה אל הסרעפת, נשיפה איטית וארוכה. 

סרקו את הגוף מלמעלה למטה, מקודקוד עד אצבעות כפות הרגליים וודאו שנוח לכם. עשו התאמות לתנוחת הישיבה אם צריך. שחררו את שרירי הפנים, הלסת, הצוואר, הכתפיים, ישרו את הגב וודאו שתנוחת הרגליים נוחה.

מקדו את תשומת הלב בזרימת האוויר פנימה והחוצה. עשו זאת במשך כחמש דקות. אתם יכולים ללוות עם תשומת הלב את כל מהלך הנשימה, מנחיריים עד סרעפת ובחזרה או לבחור נקודה בגוף בה הנשימה מורגשת במיוחד. 

שימו לב לשקט שעוטף אתכם ולחווית ההתמקדות בנשימות.

פסל בפארק הפיסול המדברי במצפה רמון
צילום: זיו סגל

חלק ב׳: התבוננות (5-10 דקות)

פתחו את העיניים למחצה תוך שמתאפשר לכם לראות מחדש את הפסל. ניתן גם להעלות אותו בדמיון. זכרו את שם הפסל: ״אל הירח״. זכרו להבחין ביחסי אור וצל וזרימת הקווים. מקדו את תשומת הלב שלכם בפסל ושימו לב איזה מחשבות ותחושות עולות בכם. מה אתם רואים פתאום, מה אתם מבינים פתאום. רשמו ביומן. 

חלק ג׳: חקירה (15 דקות ומעלה)

עצמו שוב את העיניים.

קחו ארבע נשימות עמוקות וארוכות. שאיפה עמוקה אל הסרעפת, נשיפה איטית וארוכה. 

סרקו את הגוף מלמעלה למטה, מ-קודקוד עד אצבעות כפות הרגליים וודאו שנוח לכם. עשו התאמות לתנוחת הישיבה אם צריך. שחררו את שרירי הפנים, הלסת, הצוואר, הכתפיים, ישרו את הגב וודאו שתנוחת הרגליים נוחה.

מקדו את תשומת הלב בזרימת האוויר פנימה והחוצה. עשו זאת במשך כשתי דקות. 

תוך כדי שאתם ממשיכים לשים לב לעוגן הנשימה, שאלו את עצמכם את השאלות הבאות:

– איזה אשליות, הנחות, תפיסות ביחס למציאות גורמות לי סבל בחיים? איזה אשליות, הנחות, תפיסות ביחס למציאות בהן אני אוחז לא באמת באות לידי ביטוי בחיים עצמם? 

– מה מקור האשליות האלו? חשבו על הירח המשתקף באגם. האם האשליות שלי הן גם ירח משתקף באגם? 

– חשבו על תודעתכם כאגם. ירח המשתקף באגם נעלם בסופו של דבר. מדוע תודעתנו אוחזת בירח הסרק? 

– איך נדע להבחין בין הירח ה״ממשי״ לירח המשתקף?

– האם בכלל קיים ירח ממשי? אולי הוא סוג של השתקפות מתוחכמת יותר? 

– איך נוצרות ההשתקפויות האלו? מי צריך להיות או מה צריך לקרות בשביל שייווצרו אשליות?

– העלו בדמיונכם את הפסל ״אל הירח״. זכרו את מאפייניו: שמו, אור וצל, זרימה וסוריאליזם. ראו בו גם בודהא המצביע אל הירח. מה הוא יכול ללמד אותנו על ״תפיסת הירח״ שלנו? 

– חשבו על דוגמה אחת לגביה אתם מבינים עכשיו שאתם רואים את הירח באגם ולא את זה שבשמיים. חשבו על כל אי הנחת בחיים שתפיסת מציאות שגויה זו גרמה לכם.

– חשבו: האם העובדה שאני מבינ/ה שתפיסת המציאות היא אשליה מספיקה בשביל לשחרר את האחיזה בה? 

– איזה פעולות נדרשות על מנת שאוכל לשחרר אשליות מחיי ולא למהר להיאחז בחדשות? 

– דמיינו אירוע בעתיד בו תפיסת מציאות שגויה שלכם אמורה להיכנס לפעולה ולהפעיל אתכם. דמיינו את עצמכם באותו אירוע כשאתם שמים לב להפעלה האוטומטית של תפיסת המציאות השגויה. דמיינו את עצמכם שמים לכך לב, אומרים לעצמכם: ״זו רק השתקפות הירח באגם״ וממשיכים להתנהל בלי השלכות על המציאות. דמיינו איך אפשרויות חדשות נפתחות ואיך המציאות מתעצבת מחדש. שימו לב להרגשה הטובה.

– קחו עוד חמש שאיפות ונשיפות ואז בהדרגה פתחו את העיניים.

כתבו ביומן תובנות, מחשבות, פעולות עתידיות.

צילום: זיו סגל

הטמעת שטח - ליקוי חמה

לסיום, שימו לב לפסל ״מחווה לנגב״ הנמצא באופק הרחוק כפי שמופיע בצילום שצירפתי. 

עמדו מול ״אור הירח״ כאשר הפסל ״מחווה לנגב״ נמצא מימינו. עכשיו, צעדו שמאלה עד שהפסל ״מחווה לנגב״ יוסתר לגמרי על ידי ״אור הירח״ (ראו תמונה). הנה יצרתם ליקוי חמה. מה מלמד אותנו ליקוי החמה? המשיכו לנוע שמאלה עד ש״מחווה לנגב״ יתגלה שוב.

חשבו: האם ״מחווה לנגב״ נמצא שם תמיד? מה קורה איתו כאשר אני לא רואה אותו? מה המשמעות של היכולת שלי לראות או לא לראות במרחק הליכה של כמה צעדים? האם יש גורמים מסתירים בחיי שמונעים ממני לראות ״מחוות״ שהחיים מזמנים לי? מה יעזור לי לעשות את הצעדים ימינה ושמאלה בשביל לראות אותם? 

 

לכתבה הראשונה בסדרה: שער אל הנוף

לעמוד של זיו סגל

מוזמנים/ות לשלוח שאלות ולשתף בתובנות כאן בתגובות או ל: segalziv@gmail.com  

שתפו חברים:

שיתוף ב whatsapp
וואטסאפ
שיתוף ב facebook
פייסבוק
שיתוף ב pinterest
פינטרסט
שיתוף ב twitter
טוויטר
שיתוף ב email
מייל
שיתוף ב print
הדפס

עוד דברים שעשויים לעניין אותך

יורם טהר לב במצפה רמון
בלוגרים מצפאים
ערן שפי

יורם טהרלב במצפה רמון – אבא אל תלך

לאחר ציפיה ארוכה הסתיים השיפוץ בספריית מצפה רמון ובהתרגשות נכנס הקהל להאזין לסופר הראשון שמגיע לחנוך את המדפים החדשים – יורם טהרלב. זה היה ערב מלא הומור וזמר. ערן שפי היה שם לספר לכם את נקודת השקפתו על המופע של אחד מותיקי הפזמונאים הישראלים.

קרא עוד »
מישר 4 - צימרים במצפה רמון
המלצות לתייר
מערכת החוויה המצפאית

צימרים במצפה רמון – המדריך האישי שלכם לחופשה מדברית

כל המידע על צימרים במצפה רמון ממקור ראשון. כאן תמצאו את כל סוגי הצימרים עם הסבר שיעזור לכם לבחור את המקום המתאים ביותר לחופשה המדברית הבאה שלכם. הזמינו ישירות מבעלי הצימרים כדי לחסוך עמלות ולקבל את המחיר הטוב ביותר. בדקו את המבצעים המיוחדים שמציע כל צימר רק באתר החוויה המצפאית.

קרא עוד »
אישה מצלמת על רקע נוף מדברי של הר גמל במצפה רמון
בלוגרים מצפאים
סיון פרס

כך תשפרו את התמונות שלכם: 5 טיפים לצילום

אתם עומדים מול הנוף המפעים של מכתש רמון, וכמובן שיש את הצורך להוציא את הטלפון ולצלם. אולי אפילו הבאתם איתכם מצלמה טובה לכבוד הטיול במדבר הגבוה. אבל איך אפשר לתרגם את מה שרואים בעין לצילום טוב? הנה כמה טיפים מאת הצלמת סיון פרס.

קרא עוד »
נגה דקל
אמנים
מערכת החוויה המצפאית

פסטיבל הקולנוע הראשון במצפה רמון נולד בכלל באוסטרליה

כשההורים שלה לקחו אותה לקולנוע לנגה דקל לא היתה סבלנות לשוט של 17 דקות בסינמטק. דווקא באוסטרליה היא התחברה לעולם הקולנוע. ערן שפי מביא את סיפורה של יזמת פסטיבל הקולנוע הראשון במצפה רמון.

קרא עוד »
הדס מאיר בפתח המאפיה לשה במצפה רמון
המלצות לתייר
מערכת החוויה המצפאית

רובע דרכי הבשמים במצפה רמון – מדריך למבקר

רובע דרכי הבשמים במצפה רמון תופס תאוצה והופך בבטחה למרכז תרבות. תוכלו לפגוש ברובע גלריות, פאבים, הופעות, חנות יד שניה, מאפיית בוטיק ועוד הפתעות. הוסיפו לכך את האנשים הנחמדים שבמקום ואת עבודות האמנות המעניינות שעל קירות בתי העסק והרי לכם נקודת עניין שאסור לפספס.

קרא עוד »
פעימה - בית הספר לתאטרון במצפה רמון
תרבות ומוסיקה
מערכת החוויה המצפאית

פעימה – בית הספר לתאטרון במצפה רמון

השנה (2019) סיים מחזור א׳ של תאטרון פעימה את שנת הלימודים. מופע הסיום סחף את הצופים וגרף תשבוחות. זוהי הזדמנות לסכם את השנה עם מיכל בר נכון – יזמית תאטרון פעימה.

קרא עוד »

mood_bad
  • אין תגובות עדיין
  • הוסף תגובה
    דילוג לתוכן