ערב מחווה למתי כספי במצפה רמון

מופע מחווה למתי כספי במועדון הג׳אז מצפה רמון

מתי כספי חוגג 70 וזו סיבה לבקר במועדון הג׳אז ולראות איזה תופינים הכינו לנו בתוכנית לימודי המוסיקה אבן ספיר | מאת ערן שפי

ערב מחווה למתי כספי במועדון הג׳אז. יצאתי מהבית עם תיק צילום, חצובה והתרגשות: אמנם זה לא מתי כספי עצמו, אבל אני הולך לפגוש את הלחנים המופלאים שלו על במה במצפה רמון. ותלמידי תוכנית אבן ספיר הם מבחינתי ערך מוסף. עקבתי אחריהם בשנה שעברה במסגרת פסטיבל פרמטה. במשך שבוע תיעדתי את הופעותיהם ולמדתי להתאהב בוייב שלהם, כזה שמורכב מכשרון, צניעות, חברות ורוח חופשית.

הקהל היה מורכב מצעירים בעיקר. מעניין כמה מהם גדלו על מתי כספי, שאלתי את עצמי. איזה שירים הם אוהבים? מתי הם שומעים אותו? אני התחברתי למתי כספי כשהייתי בערך בגילם. אמנם הוא היה שם תמיד, עם הלהיטים הגדולים ברדיו, אבל לשמוע אלבומים שלו במלואם – זה החל בנסיעה לטיול במדבר יהודה, עם הטיפוס היפה בסוף הנסיעה למצוקי דרגות. מעניין איך דברים נצרבים בזכרון, איך האישיות שלנו בנויה משכבות דקות של רגעים עם פס קול מסוים. 

יוצא שמתי כספי מתחבר אצלי למדבר, למרות שהשיר הכי קרוב לסביבה מדברית שלו הוא בכלל לא שיר על מדבר: מקום לדאגה. בעיני זה שיר על מדבר, ואין לי הסבר למה. אולי בגלל זה בחרתי לגור כאן – כי יש בי את החיבור העמוק לנופים ולצבעים של כאן.

יצא לי לראות את מתי כספי בהופעה בקדש ברנע בשנת 2003. כמה נפלא היה אם היה מגיע להופיע במצפה רמון. אולי זה עוד יקרה. אין סיבה שכל האמנים הגדולים לא יגיעו לכאן, למועדון הג׳אז. שמות כמו עמיר לב, אחינועם ניני, דורי בן זאב, אריאל הורביץ, רונית שחר, הגיעו לכאן. הי, מתי, שומע, אתה מוזמן! נארגן לך את תלמידי אבן ספיר כליווי. יהיה כייף. יאללה בוא. גדי (לייברוק) הוא אחלה מארח (מי שמכיר את מתי מוזמן להעביר את המסר).

היו כמה ביצועים בערב הזה שמשכו את תשומת ליבי, ושלושה מהם אפרסם כאן.

נתחיל עם אחד השירים היותר נוגעים במוסיקה הישראלית: ציור. את המילים וחצי הלחן כתב שלמה גרוניך, כך שזה השיר הכי פחות מתי כספי מהשלושה. מצד שני הוא כל כך משויך אליו בגלל הביצוע המשותף שלהם במופע ״מאחורי הצלילים״. 

לראשונה אחרי כל השנים שאני מקשיב לשיר הזה פתאום קלטתי שיש בו גם שמש זהב אדום וגם כוכבים ולווין. זה אומר שבעצם לא מדובר בציור אלא בקליפ קצר או בסרטון אנימציה שבו השמש שוקעת, הילד הולך עם הוריו בזמן השקיעה וצופה בפלאי היקום.

 

ציור / שלמה גרוניך

ים כחול, סירה ונשר
שמש זהב אדום.

עינים קטנות מסתכלות וחוקרות
מציירות לי את כל העולם,
פי רי פי פי…

בית עם גן ושובך יונים
וילדה בשמלה של פרחים.

אבא ואמא, אני שם באמצע,
מטיילים לנו עם כוכבים,
פי רי פי פי…

עפיפון וציפור,
אוירון בשמים
ולוין,
אלוהים זה רחוק,
זה רחוק.

ופתאום אני הילד,

שחי מחדש בעולם של צבעים,
מצייר לי את כל העולם.
חי מחדש בעולם של צבעים,
מצייר לי את כל העולם,
פי רי פי פי…

אה…

השיר הזה מתחבר לרגע שהיה לי כשהייתי ילד וגרנו בסיני. היינו הולכים ברגל לבריכה שהיתה ממוקמת אי שם בלב המדבר במרחק של כמה מאות מטרים, בשטח בר של חולות וצמחים. היטב זכור לי הרגע שבו קרא אבי לעצור ולהתבונן בשקיעה. השנה היתה 1978 כנראה. הייתי בן 8. מבחינתי ציור נכתב על הרגע הזה.

 

 

הביצוע השני הוא סמבה בשניים. זהו שיר מתורגם מהפרויקט ארץ טרופית יפה שתרגם אהוד מנור. במקור מבצעים את השיר מתי כספי ויהודית רביץ. המילה געגוע שמופיעה כאן אולי הובילה לאלבומה באותו שם, כי מילים יש להן את דרכן בעולם, ולפעמים מילה יכולה לשנות מסלולי חיים.
אני בטוח שתסכימו איתי שהביצוע כאן הוא לא פחות טוב ומרגש מהביצוע המקורי.

סמבה בשניים / ויניסאוס דה מוראס

את לא איתי – אני כאן לבד
כשאת לא איתי – אין טעם כמעט
אני אש בלי אור – שדרה בלי כוכב
כוכב בליל כפור – בלי זוג מאוהב
אל האי שם אובדות הדרכים
סירה ללא ים – שדה בלי פרחים
העצב תמידי העצב חתום
אם אינך לצידי אז אני לא כלום

עוד געגוע
אל השחר של יום בראשית
אל הטעם
בוא בוא כמו פעם
זרועותיך זקוקות לשלי
לילותיך זקוקים ללילי
אני עוד זוכרת
את עיני עייפות
מלראות יום עגום
בוא בוא כמו פעם
אם אינך לצידי
אז אני לא כלום

 

השיר השלישי שבחרתי עבורכם הוא שיר היונה מאת שמרית אור. בזמנו הייתי בהופעה של נתנאלה בעין הוד. היא שרה את הביצוע המקורי. היא סיפרה איך היה שם איזשהו קושי בשיר. הלחן לא הסתדר עם המילים. היה למתי את הרעיון לצליל מסוים, אבל היתה חסרה שם מילה. הם פנו לאהוד מנור שיפתור את הבעיה, והוא אמר בלי להסס: הלאה! וכך הושלם השיר ליצירה שלמה, כשהמילה הלאה דוחפת אותו קדימה, להפוך לנכס צאן ברזל ביצירה הישראלית.

שיר היונה / שמרית אור

 

גבוה
מעל המגדלים
היונה פורשת כנף,
היונה דואה במרחב
ועיניה כלות.

גבוה,
כמו הענבלים
עם עלות היום היא הומה
ועם רדת ליל, בדממה,
אברותיה קלות.

הלאה, הלאה,
על המים מרחפת
עוד היא מחכה.
גבוה
מעל הרי גלבוע
מעל העננים
הדרך ארוכה.

 

יש בביצוע הזה קסם, חינניות ורצינות שמאד מתאימה לו. אהבתי את זה שלמרות שיש הפרעות סאונד הלהקה לא יוצאת מאיזון וממשיכה את השיר בצורה מקצועית.

שיר היונה כיכב בתשדיר שירות בעבור בית הספר הטכני של חיל האויר, בו יושבות שתי סבתות ומתווכחות אם המטוס שעובר הוא ספיטפייר או אף 15. ניסיתי למצוא את התשדיר אבל הוא לא קיים ברשת לצערי. הקשישים בקהל בטח יודעים במה מדובר. בזהו זה עשו על זה פרודיה בהתחלה של הסרטון הזה.

מחווה למתי כספי במצפה רמון
דורין גל, שיר אמיר ובן מולכו
מחווה למתי כספי במצפה רמון
גיא פולג
מחווה למתי כספי במצפה רמון
אלמוג זהבי
מחווה למתי כספי במצפה רמון
דוד אלפנדרי
מחווה למתי כספי במצפה רמון
Miri Janietz
מחווה למתי כספי במצפה רמון
גיא פולג, ורד דרמון, אור וייס
מחווה למתי כספי במצפה רמון
איתן צור

איזה שיר של מתי כספי הוא האהוב עליכם? 

איפה ראיתם אותו בהופעה? מה לקחתם ממנו לחייכם?

אשמח לשמוע.

שתפו חברים:

שיתוף ב whatsapp
וואטסאפ
שיתוף ב facebook
פייסבוק
שיתוף ב pinterest
פינטרסט
שיתוף ב twitter
טוויטר
שיתוף ב email
מייל
שיתוף ב print
הדפס

עוד דברים שעשויים לעניין אותך

מצפה רמון - פסיפס מצפאי
החוויה המצפאית
מערכת החוויה המצפאית

פסיפס מצפאי – גורמי חברה, חינוך ואקולוגיה במצפה רמון

מצפה רמון מכילה ערב רב של גופים שמניעים עשייה חברתית, עסקית, תרבותית, אקולוגית ועוד. כאן מובאים כל אלה במקום אחד מתוך מחשבה שידע זה עשוי לחבר גופים אלה לציבור הרחב, להוביל לאירועי יזמות ולשיתופי פעולה בין הגופים השונים, ובכך לקדם את מצפה רמון ורווחת תושביה.

קרא עוד »
מערה באזור מצפה רמון - בועז לנגפורד
מערות
בועז לנגפורד

מערות באזור מצפה רמון? יש דבר כזה!

כשמדברים על מערה במדבר מיד אנחנו מדמיינים את המערות המפורסמות במדבר יהודה. אך האם יש מערות בנגב בכלל ובאזור מצפה רמון בפרט? בועז לנגפורד מאיר לנו עם פנס על הנושא.

קרא עוד »
mood_bad
  • אין תגובות עדיין
  • הוסף תגובה
    שינוי גודל גופנים
    ניגודיות