חי במצפה רמון - קליפ

חי במצפה רמון – חזרה לעמק הנהר האדום

מצפה רמון קיבלה פרסום נרחב דרך שירו של מאיר אריאל בצהרי היום. לדעתנו יש שיר הרבה יותר ראוי לייצג את מצפה רמון – יצירה נפלאה של יוצרים מקומיים המתארת בדרך מקורית את החיים בישוב המדברי המיוחד שלנו.

מדובר בשיר ״חי במצפה רמון״ המסתמך על ביצוע של שיר מתוך הפרויקט עמק הנהר האדום של הטלויזיה הישראלית משנת 1982. בפרויקט השתתפו מתי כספי, אהוד מנור, דורי בן זאב, בני אמדורסקי, דפנה ארמוני, ריקי גל, מנחם זילברמן, אייל גפן ולהקת הפונדקאים.

שירי עמק הנהר האדום צולמו בעיר הסרטים באילת והם כוללים סצנות שלקוחות מתוך עולם המערבונים – קרבות אקדחים, מכות בבאר, דמות נשית על ערימת שחת, איש תלוי על קורה, רכיבה על סוסים וכן הלאה. לכל אורך היצירה אפשר לחוש את ההנאה וההומור, המקוריות וההשראה ששרו בחבורה שפעלה בדרום הארץ והביאה לציבור הישראלי יצירה בלתי נשכחת.

מילות השירים לא היו מקוריות, אלא תרגום מותאם של אהוד מנור לשירים של ג׳ון דנוור, ג׳ים קרוצ׳י, ג׳ימי דין ועוד. על ההפקה המוסיקלית הופקד מתי כספי שבאותן שנים יצר עם אהוד מנור גם את פרויקט ארץ טרופית יפה.

פרויקט עמק הנהר האדום הביא למודעות הציבור את דפנה ארמוני, אשר מבצעת את השיר ״אני שמורת טבע״ החינני ומלא ההומור.

כאמור, השירים מתבססים על המערב הפרוע – מושג שמתאר את החיים במערב צפון אמריקה, והוטבע על ידי האמרגן והמפיק באפלו ביל שיצר את המופע ״המערב הפרוע של באפלו ביל״. המתיישבים שהגיעו לאזור זה התמודדו עם קשיים הקשורים במזג אויר, אדמה קשה וכמובן התנגדותם של תושבי המקום אדומי העור לנוכחותם.

כך נולד ז׳אנר שלם של תרבות תחת הכותרת ״המערב הפרוע״, והוא כולל סרטים, שירים, קו אופנה ואפילו סגנון דיבור.

מהמערב הפרוע למצפה רמון

הבא נחזור לענייננו. אפשר להסתכל על מצפה רמון כסוג של מערב פרוע – מתיישבים שהגיעו לאזור כחלוצים אשר מתמודדים עם מזג אויר -הבדלי טמפרטורות קיצוניים, אדמה קשה – מחצבות, ואתגרי דמוגרפיה – מרחק מכל ישוב אחר. אם נפתח את הנושא עוד מעט אז גם קרב בין ילידים לתושבים חדשים מאפיין את מצפה רמון ומידי פעם גורם לסערות קטנות בלוחות הפייסבוק המקומיים.

אבל הזמן עושה את שלו ומצפה רמון שלאט משנה את פניה הופכת, כמו המערב הפרוע, למקום שיודע להכיל בתוכו זרמים וגוונים, סגנונות וקולות שונים. וותיקים מתחברים לתושבים חדשים, נולדות יוזמות משותפות וזורמות למקום קהילות חדשות. הישוב משנה את פניו והופך למרכז שוקק של תיירות, תרבות ויצירה.

הטוב, הרע והמכוער על שפת המכתש

יום אחד הגיעו למצפה רמון שלושה אנשים. כובעי קאובוי לראשם, מבטם נחוש וצרוב שמש. הם הביטו האחד בשני וידעו מה העיירה שכוחת האל הזו צריכה. הם הפשילו את שרווליהם, נעצו מבט ארוך ורציני האחד בשני, והמתינו. המתח היה גדול, היה ברור שזהו רגע חורץ גורלות.

רגע לפני שאתם מאבדים את זה נספר על השלושה: אדם דה לנגה – האיש שהביא את הקרקס למצפה רמון, יוני קלאי – איש אקרובלאנס ושמעון בוקשטיין – צלם מחונן.

הם ידעו שיש איפשהו אוצר במקום הזה. ככה זה במערב הפרוע. ככה זה על שפת מכתש רמון.

בתום רגע מורט עצבים הם עשו את זה: כתבו מלים, הקליטו שיר, כתבו תסריט, גייסו צוות שלם ולבסוף צילמו את הקליפ הכי יפה שנראה אי פעם במצפה רמון – חי במצפה רמון.

אנו גאים להביא פה את השיר במלואו, ביצוע ומילים.

חי במצפה רמון

במצפה רמון החיים עוברים לאט

ואפשר לעשות כאן כל דבר כמעט

בשש לקום ובשש לישון

כן, חי במצפה רמון.

 

ובסוף יום עבודה כששוקעת החמה

הולך אל המכתש מסתכל על הבריאה

אלפי כוכבים ברקיע העליון

כן, חי במצפה רמון.

 

יש לי קהילה נהדרת וקצב של פעם

הולך ברחוב, מכיר את כולם

והחיים עוברים בשקט ובלי זעם

כן, חי במצפה רמון.

 

ביום שני, בשוק המקומי

אני אומר שלום לכל המי ומי

קונה לי מנגו, בננה ומלון

כן, חי במצפה רמון.

 

בוקר אחד אבי קרא לי ואמר

גבר שמור על המדבר מכל משמר

הגן על החיות ושחה בשטפון

כן, חי במצפה רמון.

 

במרכז תקועים בפקק האינסופי

הרבה מאד טועים חושבים שזה השיא

אני במצפה, מודה לאל עליון

כן, חי במצפה רמון.

 

יש לי קהילה נהדרת וקצב של פעם

הולך ברחוב, מכיר את כולם

והחיים עוברים בשקט ובלי זעם

כן, חי במצפה רמון.

 

לא אחליף את חיי בשום הון שבעולם

וכל הכסף מצידי יכול לזרום לים

טוב לי במדבר עד יומי האחרון

כן, חי במצפה רמון.

 

אבי לימד אותי לראות וגם לשמוע

אבי לימד אותי לחרוש וגם לזרוע

לימד איך לאהוב ולתת מבלי לפגוע

כן, חי במצפה רמון.

 

יש לי קהילה נהדרת וקצב של פעם

הולך ברחוב, מכיר את כולם

והחיים עוברים בשקט ובלי זעם

כן, חי במצפה רמון.

נקודת איזון

הגישה האמנותית בשיר היא ביצוע של תנוחות אקרובלאנס באתרים בולטים במצפה רמון: השוק, טיילת אלברט כץהפארק לפיסול מדברי והרחוב המצפאי. אדם דה לנגה הגיע למצפה רמון עם חלום להקים כאן קרקס, והשיר הזה הוא הביטוי הראשון למימוש החלום. בקרוב ייפתח מחזור שלישי של בית הספר לקרקס במצפה רמון, וזה הזמן להזכר שהכל התחיל בחברות, ביצירה ובשיר.

סוגרים מעגל

זוכרים את ״עמק הנהר האדום״? אז בואו נסגור מעגל ונספר שהשיר ״חי במצפה רמון״ נכתב בהשראת השיר ״Country Boy״ של ג׳ון דנוור משנת 1977.

ומי הקליט את השיר בשנת 1982? נכון, השיר בוצע בפרויקט ״עמק הנהר האדום״ על ידי דורי בן זאב.

כך נסגר המעגל שמתחיל את דרכו במערב הפרוע, ממשיך לאילת, מצפין שעתיים ונוחת בשלווה במקום היפה שקוראים לו מצפה רמון. כן, מה שנכון נכון.

שתפו חברים:

שיתוף ב whatsapp
וואטסאפ
שיתוף ב facebook
פייסבוק
שיתוף ב pinterest
פינטרסט
שיתוף ב twitter
טוויטר
שיתוף ב email
מייל
שיתוף ב print
הדפס

עוד דברים שעשויים לעניין אותך

יעל על שפת מכתש רמון
בלוגרים מצפאים
זיו סגל

איך במצפה רמון?

הימים הם ימים של אבדן היציבות בארץ. ימי מבצע ״שומר החומות״. ימים של אבדן הביטחון האישי ושל שאלות. אחת השאלות שזיו סגל נתקל בהן היא ״איך במצפה רמון?״ ויש לו על כך שתי תשובות. פוסט עם מסר והזמנה.

קרא עוד »
טיפים למבקר במצפה רמון
המלצות לתייר
מערכת החוויה המצפאית

12 טיפים למבקר במצפה רמון

מצפה רמון היא עיירת תיירות הממוקמת על שפת מכתש רמון. מידי שנה פוקדים את מצפה רמון עשרות אלפי תיירים, וזוהי מגמה אשר תלך ותגבר. המדבר המרהיב, האוכלוסיה החמה, נקודות העניין, האויר הצלול – כל אלה משתלבים בתוכניות הפיתוח של המקום שהולך והופך לפנינה תיירותית. עם זאת, רבים סימני השאלה למגיעים למצפה רמון: מה יש לעשות? איפה כדאי להסתובב? מה להביא? מה המקום שאסור לוותר עליו? איפה רואים יעלים? לשם כך הכנו לכם מאגר טיפים שיעזרו לכם להפוך את הביקור הבא במצפה רמון ליותר כייפי ומשמעותי.

קרא עוד »
סובב רמון - מסלול טיולים במכתש רמון
טיולים וסיורים
מערכת החוויה המצפאית

סובב מכתש רמון – המדריך הרשמי השלם

את מכתש רמון כולם מכירים, אבל לא כולם יודעים שבשנים האחרונות סומן מסלול סובב מכתש רמון, המאפשר טיול בן שמונה ימים בנופים עוצרי נשימה מסביב למכתש, כאשר מצפה רמון היא נקודת המוצא והסיום. פגשנו את רותי גובזנסקי לשיחה על מסלול סובב מכתש רמון.

קרא עוד »
נדב מלמן בפסטיבל פרמטה מצפה רמון 2019
פסטיבל פרמטה
מערכת החוויה המצפאית

פסטיבל פרמטה מצפה רמון 2019 – נדב מלמן

בדרכה להפוך למרכז ג׳אז בינלאומי, מציגה מצפה רמון את תוכנית הלימודים אינטרנל קומפס בהובלתו של אהוד אטון. אנו גאים להציג את הרסיטל של נדב מלמן, במועדון הג׳אז במסגרת פסטיבל פרמטה 2019

קרא עוד »
לחיות במצפה רמון - ארי שומרון על שפת מכתש רמון
בלוגרים מצפאים
ארי שומרון

לחיות במצפה רמון

זה התחיל רחוק מכאן – אי שם בארגנטינה. הזוג ורד וארי שומרון הלכו לטיפול זוגי. הרקע: האם לעבור לגור במצפה רמון בארץ ישראל. כך פותח ארי שומרון את הבלוג שלו באתר החוויה המצפאית. אנחנו בטוחים שזה יהיה מסע מופלא, כי ארי, בין יתר כשרונותיו, הוא מספר סיפורים מרתק.

קרא עוד »

  • מריס מור
    17 ביולי 2020 ב 10:05

    כשאני חושבת על זה אני חייה במצפה את רוב חיי. בנו ב-1976 כשהיו פה 1200 נפשות. הסביבה ומאעט האנשים. הוקסמנו!!! לקח לנו בדיוק 5 דקות להחליט שזה המקום שלנו! עכשיו 2020. גידלנו את 2 בנותינו,עבדנו בעבודות המתאימות לנו כל השנים, שמחנו ואהבנו את המקום. עדיין אוהבים את מצפה רמון. בגלל זה אנחנו כאן 44 שנים 😀💙💜

הוסף תגובה
דילוג לתוכן