שלושה ילדים קטנים במקווה מים במדבר

אודות החוויה המצפאית

זה לא הולך להיות האודות הרגיל.

מי כבר לוחץ על כפתור אודות בימינו?…

אז בגלל שאתם כאלה מיוחדים, תקבלו סיפור מיוחד. ולא לגלות לאף אחד, כן?

קוראים לי ערן שפי, ואני האבא והאמא של החוויה המצפאית.

זה אומר שאני עושה פה הכל: כותב, מצלם, עורך, מתכנת, רוכב, הולך, נפגש, מספר.

החוויה המצפאית ואני

החוויה המצפאית היא מקום של הגשמה – פה אני מגשים את כל היכולות, הרצונות והתשוקות שלי. ואלו הם בין היתר: אהבה לבני אדם, יזמות, סיפור סיפורים, צילום, כתיבה, עיצוב, בניית אתרים, עריכת סרטים.

החוויה המצפאית נולדה בעיקר בשל הצורך להביא את נפלאותה של מצפה רמון אל העולם החיצון. וזה כי מצפה רמון היא אקס-טריטוריאלית. מה שקורה בה, נסתר מן העולם, או לפחות כך היה עד שגליונות כביש 40 הודפסו בתחילת שנות האלפיים, ועד שבשנת 2017 החלה החוויה המצפאית את דרכה.

החוויה המצפאית קמה כמיזם עסקי, שמטרתו להנגיש את המידע התיירותי המגוון שיש במצפה רמון למבקרים בעיירה הדרומית הממוקמת על שפת מכתש רמון.

עם הזמן הוסיף המיזם שכבות, ומשנה לשנה הוא הפך לפרויקט חיים, יותר ממיזם, יותר מעסק, יותר מתיירות וסיפורים.

למעשה גרעין התשוקה מתחיל הרבה לפני. 

לפני כחמישים שנה..

כילד גדלתי בסיני, במקום שנקרא מחנה עציון. היו אלה מגורי משפחות של אנשי חיל האויר, ושם גדלתי בתוך קהילה קטנה של אנשים שנתלשו מרכז הארץ והוצנחו אל לב המדבר. אז זה היה הכי טבעי בעולם. היום אני מבין כמה זה היה משוגע.

אבל השגעון הזה היה נפלא. כי בכל שבת נסענו אל החופים הנפלאים של ים סוף. טבלנו בנואיבה, שוטטנו בדהב, הכרנו כל אלמוג בביר סואר. הים היה בית שני, וההרים הגבוהים האדומים והשחורים היו נוף טבעי, בית.

ואז החזירו את סיני. עברנו לגור בבת ים.

המדבר קרא לי

המדבר קרא לי לחזור. כל השנים, גם כשעברתי ללמוד בבצלאל, המדבר היה שם ברקע. כמדריך בחוגי הסיירות הקפדתי לצאת אליו, לבקר, להגיד אל תדאג, עוד אשוב אליך, עוד אחזור אל הילדות הקסומה שהענקת לי.

וכך היה.

לב שבור הוא מנוע שאינו חדל

הכרתי אותה כשהייתי בן 24. היא לימדה אותי הכל על אהבה, על תשוקה, על מערכת יחסים. היא לימדה אותי כאב מהו, כששלחה לי מכתב פרידה לדרום אמריקה.

את המכתב שלחה מבית ספר שדה הר הנגב, בו שרתה כמורה חיילת.

חזרתי לארץ, שבור לב ושבור רגל, מתוך מחשבה שהאהבה תנצח, שהקרבה תביא החלמה לקשר שהותר. אבל היא כבר עזבה את המדבר ואותי, וכל שנותר לי היה לעזוב הכל ולעבור ללמוד צילום בירושלים – הצילום שהיא כל כך אהבה.

מצפה רמון קראה לי

גרתי בדירת שותפים בגבעת המבתר. עבדתי מהבית על המחשב. אלה היו הימים הראשונים שאנשים יכלו לעבוד מהבית בזכות האינטרנט. יום אחד אמרתי לעצמי: הי, אתה יכול לגור בכל מקום.

ואז זה קרה: מצפה קראה לי.

באתי אליה ודפקתי על דלתות. ריטה הספרית אמרה לי לך לשם, הבית ההוא מחפש אותך. אז הלכתי אל הבית וקניתי אותו וגרתי בו. אימצתי כלבה וחיכיתי שמשהו יקרה.

כלום לא קרה

כלום לא קרה. אחרי שנתיים עזבתי את מצפה רמון, בודד וחסר כיוון. גרתי בנהלל, הקמתי עסק בתחום ההייטק עם מספר חברים ועבדתי כמו מטורף ימים ולילות. גדלתי. למדתי. נפגשתי עם ״אנשים חשובים״ וכל הזמן התגעגעתי. לירושלים ולמדבר.

אז חזרתי.

חזרתי לירושלים, גרתי בנחלאות בדירת שותפים והתחלתי ללמד אמנות. החלטתי להפסיק לחפש אחר אהבה. התמקדתי בכתיבה. פתאום גיליתי מקום אליו התגעגעתי שנים רבות – אל ים סוף.

התחלתי לכתוב ולצייר פרויקט שנקרא fishFiles. הפרויקט הזה הביא לי שלווה ובטחון. הרגשתי טוב עם עצמי וזימנתי את האהבה שתבוא אלי.

האהבה דפקה בדלת

בחצות הלילה של ליל שבת היא דפקה בדלת. הבאתי שני סרטים, היא אמרה: בטי בלו ונערה על הגשר. ידעתי שאם נצפה בבטי בלו לא אשרוד את הערב, אז אמרתי שנראה את הנערה, בזוכרי את סצנת הסכינים המרהיבה ואת החיבור המיסטי בין הדמויות.

בסוף הסרט התחברנו לעד.

היא אמרה לי שתמיד חלמה לגור במצפה רמון. יש לי שם בית, אמרתי לה. אני מתחתנת איתך, היא התלהבה. סגרנו עסקה. עברנו למצפה רמון. הבאנו שלושה ילדים לעולם.

אנחנו כאן.

החוויה המדברית

זו חוויית החיים שהולידה את החוויה המצפאית. בכל בוקר אני קם מתוך מחשבה על יפי המדבר, על זה שאני לא יכול לגור במקום שאינו מדבר, ועל זה שזכיתי להיות במקום הנפלא הזה. על כמה חבל שאין לי פה ים. איך תמיד אחיה בגעגוע ובתחושת חסר בשל ריחוקו. כמה קרוב בית ספר שדה הר הנגב, וכמה רחוק ממני הסיפור שהביא אותי לפה, וכמה הוא קרוב.

תודה שקראתם. זכרו שזה בכלל סוד, זה רק בינינו. אני מאחל לכם שתאהבו, שתהיו בריאים ושתמיד תתגעגעו ותיצרו.

שלושה ילדים ג׳ינג׳ים מתחבקים ומסתכלים למצלמה
אבי ערן ואיל שפי בשנת 1978
מתוך פרויקט fishFiles
איש מנגן עם גיטרה ועוד איש צופה בו במדבר
תומר ביטון וערן שפי במופע ״קמט בזמן״
ציור של איש הולך עם מקל ושק עליו מצויירת אישה
החיפוש תמיד נמשך - פרויקט אישאישה
ערן שפי
טקסט על אהבה
מתוך ספר האהבה

הסיפור ממשיך בדרכים רבות

לאחרונה גיליתי את נפלאות האינסטגרם, ואת היכולת של הרשת הזאת לייצר אינטימיות. אני מזמין אתכם להיות איתי במסע הזה. זהו מסע מצפאי, יותר מאשר המסע שלי, אבל אני מביא אותו בנימה האישית הייחודית לי.

דילוג לתוכן